Яңалыклар

март, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Бүген ТР Дәүләт Советы утырышында депутатлар Федераль дәүләт статистика хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча территориаль органы эшчәнлеге турында мәгълүмат тыңладылар. Докладны ведомство җитәкчесе Наталья Гатауллина тәкъдим итте.

Бүген Дәүләт Советы депутатлары  «Татарстан Республикасында җан башына һәм халыкның төп социаль-демографик төркемнәре буенча яшәү минимумы күләмен билгеләү тәртибе турында» Татарстан Республикасы Законына үзгәрешләр кертү хакында» республика закон проектын карадылар. Документ федераль законнарга туры китерүгә юнәлдерелгән.

Татарстанда өйдә һәм стационарда күрсәтелә торган социаль хезмәтләр исемлеге киңәйтелгән.

Парламентның егерменче утырышында депутатлар территорияләрне комплекслы үстерү программасын гамәлгә ашыру чорында гражданнарның торак хокукларын яклауга юнәлтелгән өч закон проектын карады. "Гражданнарның торак хокукларын яклауны тәэмин итү турында", "Татарстан Республикасында шәһәр төзелеше эшчәнлеге турында" һәм "Татарстан Республикасында күпфатирлы торак йортларда гомуми мөлкәткә капиталь ремонт ясауны оештыру турында" республика законнарына үзгәрешләр кертүне күздә тотучы документлар өчесе дә тулаем кабул ителде.

Парламентның егерменче утырышында депутатлар 2020 елда Татарстан Республикасы Президенты каршындагы Эшкуарлар хокукларын яклау буенча вәкаләтле вәкил эшчәнлеге һәм 2021 елга бурычлар турында мәгълүмат тыңладылар, бу хакта белән Фәрит Габделганиев сөйләде.

Бүген Татарстан Республикасы Җир кодексының 12 статьясына үзгәреш кертү турында закон проекты Дәүләт Советы утырышында беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде. Закон проекты депутатлар Азат Хамаев һәм Тахир Хадеев тарафыннан кертелгән.

Бүген Дәүләт Советы утырышында җирле үзидарә турында республика законына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде. Документ республика законнарын федераль законнарга туры китерүгә юнәлдерелгән.

Бүген Дәүләт Советы утырышында депутатлар 2020 елда Татарстан Республикасында Бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил эшчәнлеге һәм республикада бала хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен үтәү турында доклад тыңладылар.

Татарстан Республикасы Сайлау кодексына үзгәрешләр кертү турында закон проекты бүген Дәүләт Советында өченче укылышта кабул ителде һәм Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнехановка имза салуга юнәлдерелде.

Дәүләт Советы Татарстан Республикасы судьяларының квалификация коллегиясендә җәмәгатьчелек вәкилләрен билгеләү турындагы мәсьәләне карады.