Яңалыклар

апрель, 2024 ел
җомга

Бүген Татарстанда Туган тел көне һәм Габдулла Тукайның тууына 138 ел тулуны билгеләп үтәләр. Бәйрәм чараларын, бөек татар шагыйре һәйкәленә чәчәкләр салу церемониясе белән, Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов ачты.

март, 2024 ел
җомга

Татарстан Дәүләт Советы рәисе урынбасары Марат Әхмәтов А. Туполев исемендәге Казан милли тикшеренү техник университетында урнашкан участокта Россия Президентын сайлауларда тавыш бирүдә катнашты.

Казанда «Иҗат аша тынычлык һәм бердәмлеккә» IV этномәдәни студентлар бәйге-этномәдәни фестиваленә йомгак ясадылар. Фестивальнең җиңүчеләрен, лауреатларын һәм кунакларын Дәүләт Советы Рәисе урынбасары, республика Рәисе каршындагы Татар телен һәм Татарстанда яшәүче халыкларның туган телләрен саклау, үстерү мәсьәләләре буенча комиссия рәисе Марат Әхмәтов сәламләде.

март, 2024 ел
пәнҗешәмбе

Дәүләт Советы депутатларының округларда эше дәвам итә. Бу атнада парламентарийлар республика ветераннарын һәм хатын-кызларын якынлашып килүче Халыкара хатын-кызлар көне белән котладылар, татар авыллары эшкуарларының бөтенроссия җыены һәм хатын-кызларның хезмәткә хокукларына һәм гарантияләренә багышланган профсоюз форумы эшендә катнаштылар.

чәршәмбе

14 сентябрь көнне Әлмәттә Экология, табигатьне куллану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте комитетының күчмә утырышы булды, анда парламентарийлар Татнефть мисалында атмосфера һавасын, җирне, су объектларын саклау өлкәсендә экологик законнарны үтәү проблемалары турында сөйләштеләр. Утырышта Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов катнашты.

чәршәмбе

7 сентябрьдә Буа муниципаль районында Татарстан халыклары телләренең бүгенге торышы мәсьәләләренә багышланган зона семинар-киңәшмәсе узды. Аны Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе урынбасары, Татар телен һәм Татарстан Республикасында яшәүче халыкларның туган телләрен саклау, үстерү мәсьәләләре буенча Татарстан Республикасы Президенты каршындагы комиссия рәисе Марат Әхмәтов үткәрде.

җомга

Дәүләт Советы депутатларының округларда эше дәвам итә. Бу атнада парламентарийлар “Мәктәпкә җыенырга ярдәм ит” республика хәйрия акциясенә кушылды, үз сайлау округларында Белем көне уңаеннан мәктәп линейкаларында катнаштылар, татарстанлыларны Республика көне белән котладылар, шулай ук гражданнарны кабул иттеләр.

декабрь, 2020 ел
дүшәмбе

Бүген Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте комитеты утырышы узды. Утырыш эшендә комитетның экспертлар советы әгъзалары  һәм Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов катнашты.

май, 2020 ел
җомга

Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 75 еллыгын бәйрәм итү алдыннан бөтен җәмгыять зур корбаннар һәм чиксез газаплар бәрабәренә Бөек Җиңү яулаган һәм безгә тыныч тормыш бүләк иткән ветераннарга игътибарын юнәлтте. Парламентарийлар да үз округларында Бөек Ватан сугышында катнашучыларны, тыл хезмәтчәннәрен, сугыш ветераннарының тол хатыннарын якынлашып килүче бәйрәм белән котладылар, бүләкләр һәм котлау открыткалары тапшырдылар.  Моннан тыш, ветераннарга «1941-1945 елларда Бөек Ватан сугышында Җиңүгә 75 ел» юбилей медальләре тапшырылды.