Фәрит Мөхәммәтшин Лаеш районының яңа мәктәпләрендә тантаналы линейкаларда катнашты

2024 елның 2 сентябре, дүшәмбе, 14:27

Бүген, яңа уку елының беренче көнендә, Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин Лаеш муниципаль районында булды, анда ул Комлы Кәвәл һәм Усад авылларында яңа ачылган мәктәпләрдә тантаналы линейкаларда хөрмәтле кунакларның берсе булды. Парламент җитәкчесе республика җитәкчелеге исеменнән педагогларны, укучыларны һәм аларның ата-аналарын Белем көне белән котлады, укучыларга укуда уңышлар һәм тормышта активлык теләде.

Бу уку елы башына республикада 8 яңа мәктәп төзелде, Комлы Кәвәл авылында 500 урынлык заманча күп профильле "Гармония" лицее - шуларның берсе. Лицейда узган тантаналы линейкада Фәрит Мөхәммәтшин билгеләп үткәнчә, Татарстанда мәктәп белеме дәүләт хакимияте органнары эшчәнлегенең өстенлекле юнәлешләренең берсе булды һәм булып кала бирә. "Мәктәп безнең җәмгыятьнең киләчәгенең нигезе, терәге булып тора, - дип ассызыклады Дәүләт Советы Рәисе. - "Гармония" лицеен төзүгә 827 млн сумнан артык бюджет акчасы тотылды. Төзүчеләр яхшы эшләгән: "Стройсервис" компаниясе тырышлыгы белән объект сыйфатлы һәм вакытында башкарылган. Мәктәпнең педагогик кадрлар белән тулы булуы да сөендерә. Димәк, барлык фәннәр дә тулы күләмдә укытылачак, балалар зур тормышка әзерләнү өчен тулы белем һәм тәрбия алачак».

Лаеш районы Башлыгы Илдус Зарипов республика җитәкчелегенә социаль объектлар төзү буенча район инициативаларын хуплаулары өчен рәхмәт белдерде.Бер ел элек кенә бу урында чиста кыр иде, - дип искә төшерде ул, укучыларга мөрәҗәгать итеп. - Ә бүген биредә искиткеч заманча мәктәп тора, анда сез гармонияле рәвештә үсә аласыз. Шулай ук яңа мәктәптә яңа традицияләргә нигез салыныр һәм ул сезнең барыгыз өчен дә икенче йорт булыр дип өметләнәм".

Бүген Лаеш районында тагын бер яңа мәктәп ачылды - Усад авылында "Инноватика" күппрофильле лицее үз ишекләрен ачты, анда 1500дән артык бала белем алачак. ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин республика башкаласына якын урнашкан актив үсеп килүче җирлектә бәйрәм мәктәп линейкасында булды.

"Санкцияләргә һәм икътисади кыенлыкларга карамастан, республика яңа уку елына уңышлы әзерләнде, - дип билгеләп үтте парламент җитәкчесе. - Яңа мәктәпләр, балалар бакчалары төзелде, гамәлдәге уку йортларына капиталь ремонт ясалды. "Акташ" компаниясе нибары 7 айда төзегән "Инноватика" күппрофильле лицее бу рәттә үзенең куәте, җиһазланышы, кызыклы юнәлешләре һәм алдынгы программ максатлары белән аерым урын алып тора. Бик зур гүзәл мәктәп, анда беренче сыйныфлар гына да сигезәү булачак! Ә монда укырга мең ярымнан артык укучы килгән. Лицейда укыган елларында балалар нык белем алырлар һәм илнең лаеклы гражданнары булырлар, үз Ватаннары, туган Татарстанның киләчәге өчен җаваплы булып үсәрләр дип өметләнәм".

Эш сәфәре барышында Фәрит Мөхәммәтшин уку сыйныфларын һәм предмет кабинетларын, китапханәләрне, актлар һәм спорт залларын, яңа мәктәпләрнең ашханәләрен карап чыкты. Журналистлар белән сөйләшкәндә ул проектларның һәм башкарылган төзелеш-монтаж эшләренең сыйфатын, җиһазлар һәм кирәк-яраклар белән тәэмин ителеш дәрәҗәсен югары бәяләде.

Лаеш районының Усад авылындагы «Инноватика» күппрофильле лицее республикада «Мәгариф» милли проекты һәм «Авыл территорияләрен комплекслы үстерү» дәүләт программасы кысаларында төзелгән сигез мәктәпнең иң зурысы булып тора. Биредә табигый-фәнни, технологик, гуманитар, социаль-икътисадый һәм универсаль профильле программалар буенча укулар оештырылган.

Лицейда химия, биология, физика өйрәнү өчен цифрлы лабораторияләр эшли; малайлар өчен ЧПУ станоклары булган столяр һәм слесарь остаханәсе, тегү һәм тегү студиясе һәм кызлар өчен кулинария классы; ике спорт залы, актлар һәм репетиция заллары; бай китапханә бар. Спорт белән шөгыльләнү өчен футбол кыры, хоккей тартмасы, волейбол һәм баскетбол уеннары өчен мәйданчыклар әзер. Гадәти программадан тыш, архитектура, медиа проектлар; мультипликация; IT, робот техникасы, 3D-модельләштерү, дизайн мәктәбе юнәлешләре буенча өстәмә белем бирү каралган.

Комлы Кәвәл авылындагы күппрофильле «Гармония» лицееның җиһазланышы шәһәрнекеннән калышмый: заманча уку кабинетлары, лабораторияләр һәм эксперименталь зоналар, видеоэлемтә мөмкинлекләре булган конференц-зал, остаханәләр, спорт мәйданчыклары. Укыту профилен күңелгә һәм сәләтләргә карап сайларга була: табигый-фәнни, технологик, гуманитар, социаль-икътисадый, универсаль юнәлешләр.