Фәрит Мөхәммәтшин тарихи автомототехника фестивалендә катнашучыларны сәламләде

2023 елның 19 августы, шимбә, 13:27

Бүген «Зөя калкулыклары» («Свияжские холмы») тау чаңгысы комплексында традицион тарихи техника фестивале ачылды, чара ел саен «Авторетроклуб-21»республика иҗтимагый оешмасы инициативасы белән үткәрелә. Быел фестиваль инде уналтынчы тапкыр үткәрелә. Автоһәүәскәрләрне Татарстан парламенты һәм республика Хөкүмәте исеменнән Дәүләт Советы Рәисе, «Авторетроклуб-21» президенты Фәрит Мөхәммәтшин сәламләде.

"Быел фестивальдә Мәскәү, Самара, Ижевск, Саратов, Ярославль, Сыктывкар, Киров, Пермь, Екатеринбург, Чебоксар, Йошкар-Ола һәм, әлбәттә, Татарстаннан килгән ретротехника сөючеләр катнашты, - дип билгеләп үтте Фәрит Мөхәммәтшин. Безнең фестивальдә танышканнарның күбесе "мәңгелек дуслар" булып кала».

Ретротехника фестиваленең яшьләр өчен, шул исәптән киләчәктә һөнәр сайлау буенча да, зур тәрбия әһәмияте бар, дип саный Фәрит Мөхәммәтшин. "Буыннар дәвамлылыгы, элеккеге чор рухы нәкъ менә шундый фестивальләрдә күренә, - дип ассызыклады парламент башлыгы, - без буыннан-буынга илебез Бөек Ватан сугышында җиңеп, соңыннан халык хуҗалыгын торгызган бу техниканы булдырган инженерларны һәм механикларны хөрмәт белән искә алабыз".

Парламент башлыгы ралли комитеты рәисе, Россия автомобиль Федерациясе (РАФ) вәкиле Игорь Суховка һәм Югары Ослан районы башлыгы Марат Зиатдиновка рәхмәт сүзләре белән мөрәҗәгать итте.

Фәрит Мөхәммәтшин, хезмәт сөючән куллары белән илебезнең автомобиль төзелеше тарихы торгызылган һәм саклана торган энтузиастларга рәхмәт белдереп, барысына да нык сәламәтлек һәм зур уңышлар теләде.

Фестивальнең рәсми ачылышы алдыннан Фәрит Мөхәммәтшин борынгы автомобильләрне һәм мотоциклларны карады, машина хуҗалары һәм бәйрәм кунаклары белән аралашты. XVI тарихи техника фестивалендә Россиянең күп кенә төбәкләреннән автолюбительләр һәм тарихи техниканы бәяләүчеләр катнашты, традицион рәвештә иң эре коллекцияләрне автомобиль сөючеләр Александр Гнедин (Биек Тау, сугыш алдыннан чыгарылган  ГАЗ автомобильләре коллекциясе) һәм Казаннан Александр Дорофеев Америка автомобильләре коллекциясе белән тәкъдим итте. Кунакларда тарафыннан шулай ук Ирбит мотомузееның вәкиллекле автомобильләр коллекциясе һәм техникасы зур кызыксыну уятты. Быел фестиваль мәйданчыгында элекке автомобильләрнең һәм мотоциклларның 360 уникаль үрнәге тәкъдим ителде. Аларның күбесе фестивальгә «үз аягы белән»килгән.

Казанда уздырыла торган фестивальләрнең үзенчәлеклеге шунда ки, автомототехниканың реставрацияләнгән үрнәкләренең максималь тарихи дөреслеге һәм оригиналга туры килүе мөһим. Бөек Ватан сугышында катнашкан ветеран Җиңү Парадында легендар «полуторка» ны күргәч, сугыш елларында снарядларны алгы сызыкка алып барган һәм аның гомерен саклап калган бу машинаны саклап калганнары өчен рәхмәт әйтә. Гомумән алганда, 16 ел эчендә фестиваль үз форматында Россиядә иң масштаблы һәм вәкиллекле фестивальләрнең берсенә әверелә, илебездә генә түгел, ә аның чикләреннән тыш та киң танылу ала.

Ел саен үткәрелә торган фестивальнең чын үзенчәлеге булып Россия автомобиль Федерациясе (РАФ) ярдәме белән барлык кагыйдәләр буенча оештырылган традицион ретро-ралли тора. Фәрит Мөхәммәтшин 2023 елгы тарихи автомобильләр раллиына старт бирде. Автоспортчылар борынгы автомобильләрдә маршрутны төгәл үтү буенча ярышканнар, шулай ук тарихи квестлар үткәннәр.

Быел тарихи техника фестиваленең махсус кунаклары  А.П. Обыденнов исемендәге Казан автотранспорт техникумы укучылары һәм педагоглары булды. Егетләр Дәүләт Советы Рәисе белән очрашуда шундый үтенеч белән мөрәҗәгать иткәннәр иде. "Үз тормышларын илебездә автомобиль төзелеше белән бәйләргә карар иткән техникум укучыларына безнең инженерлар һәм техниклар сәнгате белән танышу файдалы булыр дип ышанам", - диде Фәрит Мөхәммәтшин.