"Россия" күргәзмә-форумында Татарстан хатын-кызларының казанышлары турында сөйләячәкләр

2024 елның 5 марты, сишәмбе, 08:16

5- 6 мартта, Мәскәүдә "Халык хуҗалыгы казанышлары күргәзмәсе" мәйданчыгында уза торган «Россия» халыкара күргәзмә-форумында «Хатын — кызлар: традицияләрне саклыйбыз, Россияне үстерәбез» Бөтенроссия хатын-кызлар форумы узачак. Анда Татарстан вәкилләре дә чыгыш ясаячак, ә республика стендында аерым программа оештырылачак. Әлеге чараларда  Дәүләт Советының «Мәрхәмәт-Милосердие» хатын-кыз депутатлар берләшмәсе җитәкчесе Алсу Нәбиева катнаша.

Аерым алганда, ТРан РФ Дәүләт Думасы депутаты Әлфия Когогина «Россия сәясәтендә хатын-кыз: чакырулар һәм мөмкинлекләр» темасына лекциясен укыячак, ә ТР Дәүләт Советының «Мәрхәмәт-Милосердие» берләшмәсе җитәкчесе Алсу Нәбиева «Татарстан Республикасының танылган хатын-кызлары: тарих һәм хәзерге заман» проектының нәтиҗәләре турында сөйләячәк.

Әлеге проект кысаларында тормышның төрле өлкәләрендә Татарстан Республикасы һәм Россия Федерациясе үсешенә зур өлеш керткән хатын-кызлар турында мәгълүмат тупланган. Форум мәйданчыкларында шулай ук шул ук исемдәге китапның презентациясе узачак - проектның геройлары уңыш тарихлары белән уртаклашачак.

Энҗе Дусаеваның лекциясе татар хатын-кызлары дөньясына багышланачак. Сафина Сөләйманова исә «АЙДА prosport»Татарстан спорт һәм фирма экипировкасы бренды мисалында брендинг һәм идентификация үзенчәлекләрен аңлатачак.

Гомумән алганда, форум фән, мәдәният һәм иҗатның төрле өлкәләреннән экспертлар җыярга тиеш. Хәзерге җәмгыятьтә хатын-кызларның мөһим роле турында сөйләшүдән һәм актуаль проблемалар турында фикер алышудан тыш, яңа проектлар презентацияләре оештырылачак һәм театр спектакльләре күрсәтеләчәк, мастер-класслар узачак.