Фәрит Мөхәммәтшин сайлау участогы эше белән танышты

2024 елның 16 марты, шимбә, 12:31

Дәүләт Советы Рәисе, Татарстан халыклары Ассамблеясе Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин Казан шәһәренең «Мәскәү» мәдәният үзәгендә урнашкан 165 нче сайлау участогы эше белән танышты. Парламент башлыгы сайлау комиссиясе әгъзалары белән аралашты, шулай ук «Россия халыклары ашлары» акциясен ачуда катнашты. Бүген әлеге сайлау участогына Россия Президенты сайлауларында тавыш бирергә килгән барлык татарстанлылар илебез халыкларының милли ризыкларын татып карый алды. Акцияне Татарстан халыклары Ассамблеясе оештырды.

«Россия халыклары ашлары» проектында катнашучыларны һәм кунакларны сәламләп, Фәрит Мөхәммәтшин Татарстанда 175 милләт вәкилләре тату һәм дус яши, шуңа күрә һәр халыкның мәдәнияте турында сөйләү, телне, гореф-гадәтләрне һәм гореф-гадәтләрне саклап калу, аларны буыннан-буынга тапшыру бик мөһим, дип искәртте. "Татарстан - күпмилләтле республика, бу безнең көчебез һәм горурлыгыбыз, бу – безнең киләчәгебез», - дип басым ясады парламент башлыгы.

Фәрит Мөхәммәтшин акцияне оештыручыларга, милли аш-су серләрен саклаган һәм үз халкының чын мәгънәсендә затлы һәм популяр ризыкларын әзерли белгән осталарга аерым рәхмәт сүзләрен җиткерде.

«Россия халыклары ашлары» акциясендә Россия территориясендә яшәүче 12 милләт вәкилләре - азәрбайҗаннар, әрмәннәр, башкортлар, бурятлар, марилар, руслар, таҗиклар, татарлар, удмуртлар, чеченнар, чуашлар һәм якутлар катнашты. Һәр халык үз милли аш–суын тәкъдим итте, алар гаилә учагы һәм бердәмлек символы булган бер зур өстәл артына җыелды. Сайлаучыларга шулай ук Россия халыклары мәдәнияте турында сөйләделәр, милли костюмнар, җырлар һәм биюләр тәкъдим иттеләр. Милли-мәдәни автономия вәкилләре милли ризыклар белән генә түгел, ә аларны әзерләү рецептлары белән дә уртаклаштылар.

165 нче сайлау участогы эшен карап чыккач, Фәрит Мөхәммәтшин республикада сайлаулар оешкан рәвештә узуын билгеләп үтте. "Тавыш бирүнең икенче көне бара. Үзәк сайлау комиссиясе мәгълүматлары буенча, беренче көнне сайлауга килү 37,7% тәшкил итте, бу яхшы саннар, бүген, ял көнендә, алар югарырак булыр дип уйлыйм, – диде Фәрит Мөхәммәтшин журналистлар белән аралашканда, – мин район администрациясенә, республика Мәдәният министрлыгына, Татарстан Халыклары ассамблеясына, Казан мэриясенә сайлаучыларыбызга бүләк иткән бәйрәм өчен рәхмәтлемен. Бу шатлыклы хиснең һәркемнең күңелендә калуын телим, чөнки сайлаулар – туганнарың, күршеләрең, дусларың һәм хезмәттәшләрең белән күрешү, шул ук вакытта конституцион бурычыңны үтәү бәйрәме.

Чарада Татарстан халыклары Ассамблеясе Башкарма комитеты җитәкчесе Ренат Вәлиуллин, Татарстан халыклары Дуслыгы йорты директоры Тимур Кадыйров, «Татмедиа» матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр буенча Татарстан Республикасы агентлыгы җитәкчесе Айдар Сәлимгәрәев катнашты.