Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты әгъзалары бюджет турындагы закон проектын парламентның чираттагы утырышы көн тәртибенә кертергә тәкъдим итте

2024 елның 30 сентябре, дүшәмбе, 16:53

Дәүләт Советында Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты утырышы булды, анда 2025 елга һәм 2026 һәм 2027 еллар план чорына Татарстан Республикасы бюджеты турында закон проекты, шулай ук административ хокук бозулар турында республика кодексына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты каралды. Моннан тыш, утырышта катнашучылар Татарстан Иҗтимагый палатасы составына кандидатураны хупладылар, шулай ук комитетның агымдагы елның IV кварталына чаралар планын карадылар. Утырыш эшендә Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Юрий Камалтынов катнашты.

«2025 елга һәм 2026 һәм 2027 елларның планлы чорына Татарстан Республикасы бюджеты турында» ТР законы проектын карау кысаларында депутатлар республика икътисад министрының беренче урынбасары Олег Пелевин һәм ТР финанслар министры урынбасары Алла Анфимова докладларын тыңладылар.

Алла Анфимова комитет эшчәнлегенең юнәлешләренә кагылышлы бүлекләр буенча республика бюджетының төп параметрлары турында сөйләде. Аерым алганда, сүз «Милли оборона», «Милли иминлек һәм хокук саклау эшчәнлеге» кебек бүлекләр, шулай ук «Гомумдәүләт мәсьәләләре» бүлегенең «Суд системасы» бүлекчәләре турында бара.

«Милли куркынычсызлык һәм хокук саклау эшчәнлеге» бүлеге буенча 2025 елга берләштерелгән бюджет чыгымнары 3,1 млрд сум, шул исәптән республика чыгымнары 2,2 млрд сум, җирле бюджетлар чыгымнары 0,9 млрд сум булыр дип планлаштырылган.

«Суд системасы» бүлекчәсе буенча 2025 елда 852,8 млн сум күләмендә акча каралган.

Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты әгъзалары бюджет турындагы закон проектын хуплады һәм бу мәсьәләне Дәүләт Советының чираттагы утырышы көн тәртибенә кертергә тәкъдим итте.

Бүген үк комитет утырышында Административ хокук бозулар турында республика кодексының 3.2 һәм 3.16 статьяларына үзгәрешләр кертү турында закон проекты каралды. Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты рәисе Александр Чубаров билгеләп үткәнчә, закон проектын тәкъдим иткәндә, үзгәрешләр кертү урамда сәүдә оештыру тәртибен бозган һәм билгесез урыннарда халыкның күңелен ачуга бәйле хезмәтләр күрсәткән өчен административ җаваплылыкны көчәйтүгә, шулай ук түләүле муниципаль парковкада транспорт чараларын урнаштырган өчен түләмәгән өчен җаваплылыкны күздә тота торган норманы камилләштерүгә юнәлдерелгән.

Александр Чубаров әйтүенчә, бүген гамәлдәге штраф санкцияләре әһәмиятле түгел. “Өч мең сумлык штраф сәүдәгәрләр өчен җитди җәза түгел, – дип ассызыклады профильле комитет башлыгы, – штрафны түләгәннән соң сәүдәгәрләр шул ук урыннарында законсыз эшчәнлекләрен дәвам итәләр".

Шулай ук, Александр Чубаров сүзләренә караганда, судлар тарафыннан түләүле муниципаль парковкада транспорт чараларын урнаштырган өчен түләмәүгә кагылышлы кодекс нормаларын аңлатуда проблема бар. "Дәүләт Советы тарафыннан бу мәсьәлә буенча берничә эшлекле киңәшмә оештырылды, – диде Александр Чубаров, – әзерләнгән закон проектында барлык тәкъдимнәр дә исәпкә алына».

Әзерләнгән закон проекты белән бу максатлар өчен билгеләнмәгән урыннарда сәүдә иткән яки халыкның күңелен ачуына бәйле хезмәтләр күрсәткән өчен һәм стационар булмаган сәүдә объектларын урнаштыру тәртибен бозган өчен административ штрафларны арттыру тәкъдим ителә. Гражданнар өчен максималь штрафлар – биш мең сум, вазыйфаи затлар өчен – илле мең сум, юридик затлар өчен – бер миллион сум тәшкил итәчәк.

Казан шәһәренең гомуми файдаланудагы җирле әһәмияткә ия автомобиль юлларында урнашкан муниципаль парковкалардан файдалану кагыйдәләрендә парковка өчен парковкадан файдалануның беренче 15 минутында түләнергә тиешлеге билгеләнгән.

Бүген үк комитет әгъзалары Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы составына сайлау өчен Казан югары танк команда училищесының клуб мөдире Евгения Коцарь кандидатурасын хупладылар. Әлеге мәсьәлә Дәүләт Советының якындагы утырышында каралачак.