Шәһәр төзелеше сәясәте мәсьәләләре каралды

2023 елның 18 гыйнвары, чәршәмбе, 12:28

Бүген Торак сәясәте һәм инфраструктура үсеше комитеты утырышы узды, анда депутатлар республика һәм федераль закон проектларын һәм бердәм шәһәр төзелеше сәясәтен гамәлгә ашыру мәсьәләсен карады.

Шәһәр төзелеше эшчәнлеге өлкәсендә бердәм дәүләт сәясәтен гамәлгә ашыру проблемалары һәм перспективалары турында ТР пространстволы планлаштыру институты директоры Олег Григорьев һәм ТР пространстволы мәгълүматлар фонды директоры Айрат Усманов чыгыш ясады.

Олег Григорьев әйтүенчә, хәзерге вакытта шәһәр төзелеше өлкәсендә шәһәр төзелеше эшчәнлеген тәэмин итүнең дәүләт системасын алып бару һәм территориаль планлаштыру документларын эшләү кебек бурычлар аеруча актуаль булып кала. Проблемалар шул исәптән РФ субъекты тарафыннан муниципаль объектларны территориаль планлаштыру схемаларының проект документациясен килештерү мәсьәләсенә бердәм якын килү булмау белән бәйле, бу Казанда пик сәгатьләрдә барлыкка килә торган хәлләргә китерә. Шуңа күрә әлеге вәкаләтләрне республика дәүләт хакимиятенең башкарма органнарына тапшырырга тәкъдим ителә.

Тагын бер проблема шәһәр төзелеше эшчәнлеген тәэмин итүнең дәүләт мәгълүмат системасында карарлар кабул итү базасы белән бәйле, шул исәптән объектларны төзүгә һәм кертүгә рөхсәт. Аны хәл итү максатында Пространстволы планлаштыру институты барлык муниципалитетлар буенча мәгълүматлар шәһәр төзелеше эшчәнлеген тәэмин итүнең дәүләт системасына тапшыру регламентын, шулай ук бердәм планлаштыру документын эшли.

Олег Григорьев шулай ук илнең күп кенә төбәкләрендә  кертелгән генераль план һәм җирдән файдалану һәм төзелеш кагыйдәләре кертелә торган берьюлы килештерелгән ике төп документны бер үк вакытта эшләү һәм раслау турындагы идеяне уңай бәяләде. "Аларга шулай ук шәһәр төзелеше кагыйдәләрен дә кертү максатка ярашлы булыр иде, - дип тәкъдим итте ул. - Территорияләр үсешенең бердәм шартларында бу документларның берсе дә башкаларны исәпкә алмыйча эшләнә алмый. Шуңа күрә шәһәр төзелеше документларының бердәм комплексын канун дәрәҗәсендә кабул итәргә кирәк".

ТР Мәгълүматлар фонды директоры Айрат Усманов, учреждениенең бурычлары һәм эшчәнлеге турында сөйләгәндә, республика фондында геодезия һәм картография эшләре нәтиҗәсендә алынган материаллар туплануын искәртте. Әлеге мәгълүматлар төзелеш, нефть-газ тармагында, энергетика һәм транспорт комплексында, шулай ук муниципалитетларның социаль инфраструктурасында иминлек тәэмин итү өлкәсендә кулланыла. 2022 елда республиканың барлык муниципалитетлары белән аларның мәгълүматларын төбәк фондына тапшыру һәм кертү турында килешүләр имзаланган. 1920 торак пункт чикләре бердәм дәүләт реестрына кертелгән, узган 806 чик ел кадастр исәбенә куелган.

Айрат Усманов әйтүенчә, 2024 елга кадәр калган барлык торак пунктларның чикләрен кертү эшен төгәлләү бурычы тора.

Хәзерге вакытта Россиядә пространстволы мәгълүматларның илкүләм системасы төзелә, бу юнәлештә Татарстан Республикасы пилот регионнарның берсе булып тора.

Фикер алышуда катнашкан депутатлар Эдвард Габдуллаҗанов, Эмиль Хөснетдинов, Александр Комисаров, Дмитрий Анисимов һәм Камил Садриев бердәм шәһәр төзелеше сәясәтен үстерү турындагы мәсьәләнең үз вакытында һәм актуальлеге турында фикер алыштылар һәм эре шәһәрләрнең һәм агломерацияләрнең генераль планнары перспективалары белән кызыксындылар.

Торак сәясәте һәм инфраструктура үсеше комитеты рәисе Александр Тыгин республика башкарма органнары һәм шәһәр төзелеше эшчәнлеген оештыру һәм җайга салу буенча профильле ведомстволар эшенә югары бәя бирде. Аның тәкъдиме буенча комитет бу юнәлештә законнарны камилләштерү буенча алар белән актив хезмәттәшлекне дәвам итәчәк.

Аннары депутатлар Дәүләт Советына Александр Тыгин тарафыннан кертелгән «Татарстан Республикасында шәһәр төзелеше эшчәнлеге турында» Татарстан Республикасы Законының 18 статьясына үзгәрешләр кертү хакында» закон проектын хуплады. Документта ТР Төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалыгы министрлыгы тарафыннан территорияне планлаштыру документларының шәһәр төзелеше таләпләренә туры килүен тикшерү срогын 15 тән 10 эш көненә кадәр кыскарту, шулай ук мондый документларны ТР башкарма хакимияте органнары белән килештерү срогын 10 көннән 7 эш көненә кадәр киметү каралган.

Утырышта башка мәсьәләләр дә каралды.