Икътисад, инвестицияләр һәм эшкуарлык комитеты эше турында хисап тыңланды

2023 елның 20 апреле, пәнҗешәмбе, 14:29

Бүген Икътисад, инвестицияләр һәм эшкуарлык комитеты рәисе Лотфулла Шәфигуллин Дәүләт Советына комитетның агымдагы чакырылыштагы эшчәнлеге турында мәгълүмат бирде. Парламентарийлар комитет хисабын игътибарга алдылар.

Лотфулла Шәфигуллин сүзләренчә, чакырылыш башланганнан бирле комитет «Халыкара кооперация һәм экспорт», «Кече һәм урта эшкуарлык һәм шәхси эшкуарлык инициативасына ярдәм», «Россия Федерациясенең цифрлы икътисады» милли программаларын һәм башка милли проектларны гамәлгә ашыру өстендә актив эшләгән. Комитет эшчәнлегенең үзенчәлеге булып икътисадның төрле тармакларында коронавирус инфекциясе таралуның һәм санкцияләр басымының тискәре нәтиҗәләрен җиңү шартларын булдыру максатыннан законнарны камилләштерү буенча эш тора. COVID-19 таралу нәтиҗәсендә иң күп зыян күргән тармакларга, шул исәптән кече һәм урта эшкуарлык субъектларына ярдәм итүгә аерым игътибар бирелде. «Татарстан Республикасында кече һәм урта бизнесны үстерү турында «Татарстан Республикасы Законына үзгәрешләр кертү хакында», «Татарстан Республикасы территориясендә салым салуның патент системасын кертү турында «Татарстан Республикасы Законына үзгәрешләр кертү хакында» законнар әзерләнде һәм кабул ителде.

"Комитетның игътибар үзәгендә шулай ук республикада үзмәшгуль гражданнар институтын формалаштыру мәсьәләсе булды, - дип хәбәр итте парламент комитеты рәисе. - Сәүдә-сәнәгать палатасы мәйданчыгында дәүләт хакимияте органнарының, иҗтимагый оешмаларның, үзмәшгуль һәм актив гражданнарның проблемалары һәм мөмкин булган хезмәттәшлек нокталары анализланды. Фикер алышу нәтиҗәләре буенча дәүләт хакимияте органнарына берничә тәкъдим кабул ителде".

Комитет инвестицион эшчәнлекне стимуллаштыру, икътисад тармакларында цифрлаштыруны кертү, ТР Иннополисы шәһәрендә пилотсыз авиация системаларын эксплуатацияләү буенча, цифрлы инновацияләр өлкәсендә, эксперименталь хокукый режим урнаштыру өлкәләрендә законнарны камилләштерү буенча актив эшләде. Казан вертолет заводы базасында Дәүләт Думасы депутатлары катнашында «сәнәгать предприятиеләренең конкурентлыкка сәләтлелеген үстерү факторы буларак цифрлаштыру» темасына «түгәрәк өстәл» утырышы узды.

2020 елда «Татарстан Республикасы территориясендә алкогольле продукцияне ваклап сату вакытын, шартларын һәм урыннарын өстәмә чикләүләр һәм Татарстан Республикасының кайбер закон актларының үз көчләрен югалтуын тану турында» Татарстан Республикасы Законы, 2021 елда «дәүләт һәм муниципаль унитар предприятиеләр турында «Федераль законга һәм» конкуренцияне яклау турында «Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында» Татарстан Республикасы Законы мониторингы үткәрелде. 2022 елда «2030 елга кадәрге чорга Татарстан Республикасы ягулык-энергетика комплексын үстерү стратегиясен раслау турында»Татарстан Республикасы Законы мониторинг предметы булды.

Икътисад, инвестицияләр һәм эшкуарлык комитеты каршындагы Эксперт советы эшчәнлеге турында сөйләгәндә, Лотфулла Шәфигуллин аның утырышларында иң мөһим мәсьәләләр һәм республика законнары һәм проектлары каралуын ассызыклады, шул исәптән «туризм өлкәсендә проектларны гамәлгә ашыруда юридик һәм физик затларга дәүләт ярдәме механизмнарын камилләштерү турында", "2022 елда ТРда цифрлаштыру елы кысаларында чаралар турында".

Комитетның 3,5 еллык эшенә йомгак ясап, парламентарий бу вакыт эчендә 49 утырыш, шул исәптән 10 күчмә, 10 башка комитетлар белән уртак утырышлар уздырылуын хәбәр итте. Аларда 57 контроль мәсьәлә, 76 федераль закон проекты һәм Россия Федерациясе субъектларының закон чыгару инициативалары каралган. Дәүләт Советы тарафыннан комитет эшчәнлеге өлкәсендә 29 ТР Законы кабул ителгән.