Уфада Россия һәм Белорусь төбәкләренең X форумы ачылды

2023 елның 27 июне, сишәмбе, 17:21

27 июньдә ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин Россия һәм Белорусь төбәкләренең X юбилей форумында катнашу өчен Уфага килде.

Форумның төп бурычлары булып Союздаш дәүләтләрнең интеграция процессларын тирәнәйтү, Беларусь Республикасы һәм Россия Федерациясенең парламентара, сәүдә-икътисади, фәнни-мәгариф, мәдәни элемтәләрен ныгыту, эшлекле элемтәләрне киңәйтү, ике яклы хезмәттәшлекнең перспективалы юнәлешләрен үстерү тора.

Гадәттәгечә форум программасында эшлекле һәм мәдәни программалар күп. Конгресс-холл алдындагы мәйданчыкта Россия һәм Белорусь төбәкләренең халык хуҗалыгы казанышлары күргәзмәсе җәелдерелгән, анда ике дәүләтнең 19 төбәгеннән 35 компания тәкъдим ителгән. Алар төрле 100 төрдәге техника тәкъдим иттеләр.

Форумда катнашучыларның Татарстан Республикасы экспозициясе зур кызыксыну уята. Республикабыз предприятиеләре һәм оешмалары арасында "KAMA Tyres" ААҖ, "Элекон" АҖ, Россия-Беларусь яңа технологияләр институты һәм башкалар бар.

Күргәзмәне Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Федерация Советы Рәисе Валентина Матвиенко карады, ул Татарстанның ике ил регионнары арасында хезмәттәшлекне үстерүдә уңай тәҗрибәсен билгеләп үтте.

Көннең икенче яртысында форум кысаларында "Союз дәүләтен ныгытуның мөһим факторы буларак Россия һәм Белорусь төбәкләре, районнары һәм шәһәрләре хезмәттәшлеге" секциясе утырышы узды. Аның резолюциясендә Татарстан Беларусь Республикасы белән сәүдә-икътисади хезмәттәшлектә лидер-төбәкләренең берсе буларак билгеләп үтелә. Секциядә катнашучылар Россия һәм Белорусь хакимият органнарының игътибарын төбәкара һәм муниципальара хезмәттәшлек үсешенең алга таба барышына тышкы көчләрнең тискәре йогынтысына каршы тору буенча өстәмә чаралар күрү, Союз дәүләтен, Россия Федерациясен һәм Беларусь Республикасын алга таба ныгыту кирәклегенә юнәлттеләр.

Секция утырышы ахырында Россия Федерациясе Татарстан Республикасы Балык Бистәсе муниципаль районы һәм Беларусь Республикасы Минск өлкәсенең Стародорожский районы арасында дуслык мөнәсәбәтләре урнаштыру турында Килешүгә кул кую тантанасы узды. Документ хуҗалык итүче субъектлар арасында турыдан-туры элемтәләр урнаштыруны, район икътисадына инвестицияләр җәлеп итүдә ярдәм күрсәтүне, мәгариф, мәдәни һәм спорт үсешендә, яшьләр сәясәте, туризм, мәгълүматлаштыру һәм башка өлкәләрдә үзара хезмәттәшлекне күздә тота.

Бу ике ил арасындагы район дәрәҗәсендәге беренче муниципальара килешү. 2004 елда Татарстан Республикасы Хөкүмәте һәм Беларусь Республикасы Хөкүмәте арасында сәүдә-икътисади, фәнни-техник һәм мәдәни хезмәттәшлек турында килешү имзаланган иде, ә 2022 елда Россия һәм Беларусь төбәкләренең IX форумы кысаларында Гроднода Татарстан Республикасы Дәүләт Советы һәм Минск өлкәсе Депутатлар советы арасында хезмәттәшлек турында килешүгә кул куелды.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, Беларусь Республикасы Татарстанның төп тышкы сәүдә партнерлары исәбенә керә. Ике республика арасында товар әйләнеше 2022 елда 817,5 млн АКШ доллары тәшкил иткән.

Бүген Уфада вакытта ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин Башкортстан Республикасының Беренче Президенты Мортаза Рәхимов каберенә чәчәкләр дә салды.

Форумның беренче көне йомгакларына нәтиҗә ясап, Татарстан парламенты җитәкчесе чараның югары дәрәҗәдә оештыруның һәм Татарстан экспозициясенең сыйфатын билгеләп үтте. "Безнең продукцияне Федерация Советы Рәисе Валентина Матвиенко лаеклы бәяләде, ул республика мәйданчыгында Беларусь Республикасы Милли җыелышының республика советы Рәисе Наталья Кочанова белән бергәләп килгән иде, –  диде ул. – Безне сәүдә-икътисади мөнәсәбәтләр генә берләштерми, милли мәдәниятләрне саклау, мәгариф системасын үстерү, Союз дәүләте тарихын өйрәнү мәсьәләләрендә дә уртаклыкларыбыз күп. Бу мөһим максатларга Татарстан Халыклары ассамблеясы да хезмәт итә, ул якшәмбе мәктәпләре, халык бәйрәмнәре аша республикада яшәүче белорусларның телен, мәдәниятен, традицияләрен саклап калу мөмкинлеге бирә, шуның белән Татарстанда яшәүче халыкларны бер-берсенә якынайта".

Фәрит Мөхәммәтшин белән бергә Уфада Казан шәһәре белорусларының «Спадчына» («Мирас») иҗтимагый оешмасы җитәкчесе Сергей Маруденко һәм ТР Дәүләт Советы депутаты Динар Бариев та эшлекле сәфәрдә.

Иртәгә, 28 июньдә, Россия һәм Белорусь төбәкләренең X форумы үз эшен дәвам итәчәк.