Депутатлар округларда

2024 елның 15 марты, җомга, 16:28

Дәүләт Советы депутатларының округларда эше дәвам итә. Бу атнада парламентарийлар гражданнарны кабул иттеләр, хезмәт коллективлары, мәгариф учреждениеләре студентлары белән очраштылар.

14 мартта Дәүләт Советы Секретаре Лилия Маврина быел беренче тапкыр сайлауларда катнашачак яшь сайлаучылар – А.Н. Туполев исемендәге  КНИТУ-КАИ каршындагы Мәгълүмат технологияләре колледжы укучылары белән очрашты.  Депутат яшь сайлаучыларга республика казанышлары, шулай ук Россия Федерациясенең заманча сайлау системасы турында сөйләде, ил Президентын сайлаулар үткәрү тәртибе һәм кагыйдәләре белән таныштырды.

13 мартта Дәүләт Советы депутаты Ольга Воронова «Яшь гвардия» активистлары белән бергә хәзерге вакытта Республика клиник хастаханәсендә реабилитация үтүче махсус хәрби операциядә катнашкан хәрбиләр янына килде. Депутат сугышчылар белән аралашты, шулай ук хастаханә өчен шахмат, шашка һәм нардлар комплектларын, Россия турында тарихи китаплар тапшыра.

13 мартта Руслан Нигъмәтулин укучылар чакыруы буенча Чаллы шәһәренең 57 нче гимназиясендә булды. Дәүләт Советы депутаты «Встреча Х» мәктәп проектының беренче кунагы булды, аның кысаларында укучылар шәһәрнең һәм республиканың танылган кешеләре белән очраша. Идея унберенче сыйныф укучысы, блогер һәм алып баручы Ислам Бәдретдиновныкы. Руслан Нигъмәтуллин Дәүләт Советы депутаты эше һәм иҗтимагый эшчәнлек турында сөйләде. Мәктәп укучылары кунак белән һөнәр сайлау, эшмәкәрлек һ. б. мәсьәләләр буенча киңәшләштеләр.

12 мартта Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары Людмила Рыбакова региональ җәмәгать кабул итү бүлмәсендә гражданнарны кабул итте. Депутатка идарәче компаниянең эше, мәдәни мирас объекты булган МКДны капиталь ремонтлау, теркәлү исәбеннән төшерү турында сораулар белән мөрәҗәгать иттеләр.

11 мартта Дәүләт Советы Секретаре Лилия Маврина «Таттелеком» ААҖ хезмәткәрләре белән очрашты. Депутат илкүләм проектларны гамәлгә ашыру турында сөйләде, Россия Президенты Владимир Путин тарафыннан Федераль Җыенга еллык юллама барышында игълан ителгән яңа илнең проектлар белән таныштырды. Моннан тыш, Лилия Маврина бу язның төп сәяси вакыйгасы – Россия Федерациясе Президентын сайлау турында искәртте.

15 мартта Дәүләт Советы депутатлары үз округларындагы сайлау участокларында булдылар, аларның эше белән таныштылар, сайлау комиссияләре әгъзалары белән аралаштылар. Парламентарийлар шулай ук Россия Федерациясе Президентын сайлауда катнаштылар, беркетелгән районнарда тавыш бирделәр.

Аерым алганда, бюджет, салымнар һәм финанслар комитеты рәисе урынбасары Камил Нугаев Спас районының Болгар шәһәрендәге 2543 нче сайлау участогында тавыш бирде. "Сайлауларга барырга кирәк, нәкъ менә хәзер без мөмкин кадәр берләшергә, бөтен ил белән килергә һәм тавыш бирергә, лаеклы лидерны сайларга тиешбез! - дип белдерде Камил Нугаев.

Сайлауларның беренче көнендә Дәүләт Советы депутаты Руслан Нигъмәтулин да тавыш бирде.  2832 нче сайлау участогына ул хатыны белән килде. "Бу мөһим вакыйганы соңгы мизгелгә калдырмыйбыз. Илебезнең киләчәге өчен беренчеләрдән булып тавыш бирергә телибез. Сайлаулар - ил тормышына якын киләчәктә генә тәэсир итмәүнең реаль мөмкинлеге. Дөньядагы вакыйгаларны исәпкә алып - озак еллар алда», – дип билгеләп үтте Руслан Нигъмәтуллин.

Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте комитеты рәисе урынбасары Таһир Һадиев хатыны белән бергә тавыш бирүнең беренче көнендә сайлады. "Бүген мин берничә көнгә командировкага китәм, мөһим эшне соңракка калдырмаска булдым һәм тавыш бирүнең беренче көнендә үк үз тавышымны бирдем», - диде депутат.

Россия Федерациясе Президентын сайлаулар өч көн дәвамында – 15-17 мартта узачак. Тавыш бирүгә 2 мең 767 сайлау участогы әзерләнгән, шул исәптән 45е - гражданнарның вакытлыча тору объектларында. Татарстанда 2 млн. 928 мең 633 сайлаучы теркәлгән.