Депутатлар округларда

2024 елның 17 мае, җомга, 17:15

Дәүләт Советы депутатларының округларда эше дәвам итә. Бу атнада парламентарийлар «Россия – Ислам дөньясы: KazanForum» XV халыкара икътисадый форумы эшендә катнашалар, узган атнада Бөек Ватан сугышы ветераннарын Җиңү көне белән котладылар. Моннан тыш, депутатлар гражданнарны кабул иттеләр.

13-17 май көннәрендә Дәүләт Советы депутатлары Алексей Созинов һәм Азат Җиһаншин төбәк җәмәгать кабул итү бүлмәсендә гражданнарны кабул иттеләр. Мәсәлән, Казан дәүләт медицина университеты ректоры, Социаль сәясәт комитеты әгъзасы Алексей Созиновка Казанда яшәүче хатын мөрәҗәгать итте. Ул дарулар белән тәэмин итүдә һәм шифаханә-курорт дәвалануына юллама алуда ярдәм итүне сорады.

Азат Җиһаншинга ятим баланың җәйге ялын оештыруда ярдәм итүне сорап мөрәҗәгать иттеләр. Моннан тыш, гражданнарны кабул итү барышында социаль тәэмин итү, ТКХ тарифлары һәм түләү, торак шартларын яхшырту мәсьәләләре буенча консультацияләр бирелде.

16 майда Татарстан Республикасының Иҗтимагый ярдәм штабында «югары һәм урта һөнәри уку йортларында инклюзив белем бирү» вебинары узды. Вебинарда республиканың югары уку йортларының үсеш үзенчәлекләре булган кешеләргә юнәлдерелгән алдынгы программалары тәкъдим ителде. Татарстанның тугыз югары уку йорты вәкилләре үзләренең инклюзив белем бирү программалары турында сөйләделәр. Вебинарда Торак сәясәте һәм инфраструктура үсеше комитеты рәисе урынбасары Камил Садриев катнашты.

9 майда Дәүләт Советы депутатлары Бөек Ватан сугышы ветераннарын һәм сугышта катнашучыларын Җиңү көне белән котладылар һәм үз округларында тантаналы чараларда катнаштылар. Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе Айрат Зарипов Әгерҗе муниципаль районында Мәңгелек утка чәчәкләр салуда катнашты. Депутат сугыш ветераннарын, тыл хезмәтчәннәрен һәм барлык агерҗелеләрне Җиңү мәйданында бәйрәм митингында котлады.

Җиңү көнендә Нурлат районында бәйрәм Хәтер һәм Дан мемориаль комплексы территориясендә чәчәкләр салудан башланды. Шул ук көнне чаралар башланганчы Бөек Ватан сугышында катнашкан Каим Сәмигулла улы Сәмигуллинны хөрмәтлиләр. Каим Сәмигулловичка 93 яшь, ул Орел-Курск дугасындагы сугышта катнаша. Тантаналы чараларда Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары Людмила Рыбакова катнашты.

Бөек Җиңүнең 79 еллыгына багышланган тантаналы парад һәм митинг Әлмәт шәһәренең Ленин мәйданында узды. Дәүләт Советы депутаты Марат Галиев шәһәр һәм район җитәкчелеге, Ветераннар советы активы белән бергә «Мәңгелек ут» мемориалына чәчәкләр салуда катнашты.

Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты рәисе Шакир Яһудин Буа районында яшәүчеләрне Җиңү көне белән котлады. Депутат ветераннар, тантаналы чараларда катнашучылар алдында Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов исеменнән бәйрәм мөрәҗәгате белән чыгыш ясады.

Махсус хәрби операциядә катнашкан  Дәүләт Советы депутаты Марат Галиев Саба районы Лехоз интернат-йортында яшәүче сугыш һәм хезмәт ветераннарын котлады. Бүген биредә ике тыл хезмәтчәне - Шәмсенур Галимуллина һәм Рузилә Бариева яши.  Икесенә дә 92 яшь.

Марат Галиев ветераннарга Бөек җиңүгә керткән өлешләре өчен рәхмәт белдерде һәм аларга сәламәтлек һәм рух күтәренкелеге теләде. "Барлык ветераннарга һәм тыл хезмәтчәннәренә, Ватанны яклап, азатлык һәм тыныч тормыш өчен көрәшкәннәр каршында ихтирам белән баш иябез. Безнең бурыч – Җиңүнең нинди бәягә бирелгәнен истә тоту, һәлак булганнарны искә алу һәм ветераннар турында даими кайгырту», – дип билгеләп үтте Марат Галиев.

7 майда Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары Людмила Рыбакова алда торган Җиңү көне белән Ленинград блокадачында булган  Эльвира Владимировна Турентинованы котлады.

5 майда, Җиңү көне алдыннан, депутат Динар Бариев гуманитар миссия белән ЛХРдан  кайтты. Сәфәр вакытында ул Россия хәрбиләренә барып, кирәкле әйберләр тапшырган: окоп шәмнәре, маскировка челтәрләре, мич-буржуйкалар, ягулык өчен канистралар, озак саклану срогы булган азык-төлек, медикаментлар, шулай ук транспортлау тәгәрмәчләре, тактик тагылмалар һәм генераторлар.

Лисичанск һәм Рубежныйда җирле халык өчен Георгий тасмаларын, шулай ук 1945 елның 10 маендагы «Правда» газетасының күчермәләрен тарату буенча акция оештырылган. Балаларга иҗат өчен комплектлар, спорт инвентары һәм татлы бүләкләр тапшырылган.

5 майда депутат Руслан Нигъмәтулин махсус хәрби операция зонасыннан кайтты. Депутат Чаллыдан җибәрелгән гуманитар йөкне озата барган. Автошәһәр халкы 20 тонна әйбер җыйган, алар арасында – техника, төзелеш материаллары, җиһазлар һәм татарстанлылар хезмәт иткән частьләр өчен башка бик күп әйберләр. Моннан тыш, госпитальләр өчен медикаментлар һәм материаллар җыелган.