Евгений Варакин Югары Ослан районы Башкарма комитеты җитәкчесе вазыйфаларын башкаручы итеп билгеләнде

2024 елның 17 июне, дүшәмбе, 15:28

Бүген Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин Югары Ослан районы Советының чираттан тыш утырышында катнашты. Муниципаль депутатлар район башлыгы Марат Зыятдиновның ТР Сатып алулар буенча дәүләт комитеты рәисе вазыйфасына билгеләнүе сәбәпле отставкага китүен кабул иттеләр, шулай ук Югары Ослан районы Башкарма комитеты җитәкчесе вазыйфаларын башкаручы Евгений Варакин кандидатурасын хупладылар.

Утырышны ачып, Фәрит Мөхәммәтшин 14 июньдә Татарстан Республикасы Рәисе Указы белән Марат Зыяатдиновның ТР Сатып алулар буенча дәүләт комитеты рәисе вазыйфасына билгеләнүен искәртте. "Мин моны аның хезмәтенә, компетенцияләренә югары бәя бирү дип саныйм. Аның тупланган тәҗрибәсе һәм абруе республика файдасына яңа эш урынында тулысынча таләп ителер һәм тормышка ашырылыр дип ышанам, – дип басым ясады парламент башлыгы. – 12 елдан артык Марат Зыятдинов Югары Ослан районы белән нәтиҗәле җитәкчелек итте. Бу чорда территориаль үсешнең күп кенә мәсьәләләре хәл ителде, икътисадта һәм социаль өлкәдә күренекле нәтиҗәләргә ирешелде".

Парламент башлыгы бу чорга районның төп казанышларын билгеләде. Югары Услон социаль-икътисади үсеш нәтиҗәләре буенча республиканың иң яхшы ун муниципаль берәмлеге арасына керә. 2019 елда район 8 нче урынны, ә 2024 елның беренче кварталында рейтингта бишенче урынны биләгән. Моннан тыш, узган ел йомгаклары буенча район хуҗалык итүнең кече формаларын үстерү буенча Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы министрлыгы рейтингында 42 нче урыннан 31 нче урынга күтәрелгән.

Фәрит Мөхәммәтшин Марат Зыятдиновка ирешкән нәтиҗәләре, депутатлар корпусы һәм район халкы белән актив эшләве өчен рәхмәт белдерде һәм аңа «Татарстан Республикасы алдындагы казанышлары өчен» ордены медален тапшырды.

Бүген муниципаль депутатлар Югары Ослан муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе Максим Черменскийның отставкасын кабул иттеләр.

Фәрит Мөхәммәтшин ТР Рәисе Рөстәм Миңнеханов кушуы буенча утырышта катнашучыларга Югары Ослан муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе вазыйфаларын башкаручы Евгений Варакин кандидатурасын тәкъдим итте. Евгений Варакин соңгы ике елда Татарстан шефлыкка алган Лисичанск һәм Рубежное фронт шәһәрләрен торгызу буенча җаваплы булган.

Республика Премьер-министры урынбасары вазыйфасында, иң катлаулы чорда ул республикага беркетелгән Лисичанск һәм Рубежное шәһәрләрен торгызу буенча эшне координацияләде. Ул региональ һәм җирле хакимият структуралары, республика шәһәрләре һәм районнары, предприятиеләр, «Бердәм Россия» партиясенең Татарстан бүлеге белән берлектә даими нигездә җирле халыкка һәм хәрбиләргә гуманитар ярдәм китерүне һәм бүлүне оештыра алды, – дип басым ясады Фәрит Мөхәммәтшин. – Ул бу катлаулы миссияне ике ел намус белән башкарды. Евгений Анатольевич кандидатурасы депутатлар һәм район халкы арасында хуплау табар дип өметләнәм. Сезнең ярдәмегез белән ул район һәм аның халкы файдасына иң катлаулы бурычларны уңышлы үти алыр дип ышанам».

"Мин республика җитәкчелегенә, шулай ук Югары Ослан районында яшәүчеләргә ышанычлары өчен рәхмәт белдерәсем килә. ЛХРда булганда, мин сезнең якташларыгызны, сездән килгән ярдәм караваннарын күп тапкырлар очраттым, Донбасста хезмәт итүче хәрбиләргә карата игелекле һәм кайгыртучан мөнәсәбетегезне күрдем. Һәм мин һичшиксез җиңәчәгебезне аңладым.  Туган җиребездән мондый ярдәм килгәндә башкача була алмый", – диде Евгений Варакин үзенең җавап сүзендә.

Яңа җитәкчелеккә теләк буларак, Фәрит Мөхәммәтшин районның авыл хуҗалыгын үстерүдә резервлар барлыгын билгеләп үтте, шулай ук район халкының тормыш сыйфатын һәм иминлеген арттыруны киметмәскә киңәш итте.