Ирина Волынец Татарстанда Бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил итеп билгеләнде

2020 елның 24 сентябре, пәнҗешәмбе, 13:31

«Милли ата-аналар комитеты» төбәкара иҗтимагый хәрәкәте рәисе Ирина Волынец Татарстан Республикасында Бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил итеп билгеләнде. Бүген Дәүләт Советы утырышында шундый карар кабул ителде. 74 депутат аның кандидатурасы өчен тавыш бирде, 6 - каршы, 4 - тыелып калды.

Әлеге вазыйфада 2010 елдан бирле эшләгән элеккеге Бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил Гүзәл Удачинаның вәкаләтләре вакыт узу сәбәпле туктатылды. Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин Гүзәл Удачинга эшләре өчен рәхмәт белдерде һәм яңа эшчәнлекләрендә уңышлар теләде.

Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов тарафыннан  тәкъдим ителгән  Ирина Волынец кандидатын депутатларга Татарстан Президенты Аппараты җитәкчесе, республика Президентының Тулы вәкаләтле вәкиле Әсгать Сәфәров  ирештерде. "Бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил институты республикада 10 ел элек расланды һәм бу вакыт эчендә үзен балалар хокукларын яклауның ышанычлы һәм мөһим механизмы буларак күрсәтте, - дип басым ясады ул, - Ирина Владимировна күп еллар дәвамында гаиләгә һәм балаларга ярдәм итү белән бәйле җәмәгать эше белән шөгыльләнә, 2016 елда ул "Милли ата-аналар комитеты" төбәкара иҗтимагый хәрәкәте төзеде, аның төп бурычлары традицион кыйммәтләрне саклау һәм саклау, Россиянең яшь буынын формалаштыру һәм үстерү, балаларның иминлеген тәэмин итү. Ирина Волынец - РФ Президенты каршындагы Бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил каршындагы Иҗтимагый совет әгъзасы. Аның балалар хокукларын яклауга юнәлдерелгән иҗтимагый эшчәнлек тәҗрибәсе, дүрт бала анасы булуы Татарстан Республикасында Бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил алдында торган бурычларны хәл итүгә ярдәм итәр дип уйлыйм».

Кандидатны тәкъдим иткәннән соң депутатлар үз сорауларын бирде. Аерым алганда, парламентарийларны Ирина Волынец мәктәптә туган телләрне укыту буенча позициясе кызыксындырды. Депутатлар үз вакытында Ирина Владимировнаның татар телен факультатив рәвештә генә өйрәтү өчен керешүен искәртте. "Туган телне белеп, тормышта күпкә зуррак уңышларга ирешеп була, - дип җавап бирде Ирина Волынец, - мин балаларымның үз ата-бабаларының телен камил белүен теләр идем".

Депутат Азат Хамаев балалар омбудсмены татар телен дәүләт теле буларак та әйбәтбелсә яхшы булыр иде дигән теләк белдерде. "Хакимиятнең һәр вәкиле ике дәүләт телендә сөйләшергә тиеш", - дип килеште Ирина Волынец.

Депутат Эдуард Шәрәфиев кандидаттан дистанцион уку уңаеннан позициясен ачыкларга сорады. Ирина Волынец билгеләп үткәнчә, "укытучы һәм баланың элемтәсен берни дә алыштырмаячак, әмма "дистант" кертү кирәк булган очракта, укучылар бөтен кирәк-яраклар белән тәэмин ителергә тиеш (техника, интернет һ.б.).

Депутат Марат Галиев кандидатның хокук яклау эшчәнлеге тәҗрибәсе бармы-юкмы дип кызыксынды. Ирина Волынец билгеләп үткәнчә, тәҗрибә шактый бай, аерым алганда, соңгы вакытта ул актив рәвештә балаларын гаиләләрдән нигезсез рәвештә тартып алу мәсьәләсе белән шөгыльләнә (матди байлыгы түбән булу сәбәпле һ.б.). "Без гаиләгә шактый күп балаларны кайтардык", - диде ул.

"Тулаем алганда сезнең барлык кисәтүләр һәм тәкъдимнәр куелган бурычларның мөһимлеген ассызыклый", - дип сүзен йомгаклады Ирина Волынец.

Бүген яңа билгеләнгән балалар омбудсмены Ирина Волынец Татарстан Республикасында бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил антын бирде. "Бала хокукларын һәм мәнфәгатьләрен якларга, үз вазыйфаларымны Берләшкән Милләтләр Оешмасының Бала хокуклары турындагы конвенциясенә, Россия Федерациясе Конституциясенә, федераль законнарга, Татарстан Республикасы Конституциясенә һәм Татарстан Республикасы законнарына, гаделлеккә таянып һәм намус кушканча башкарырга сүз бирәм», - диелә ант текстында.