Фәрит Мөхәммәтшин бюджет проекты турында: «Безнең бурыч - Татарстан Президенты тарафыннан Дәүләт Советына Юлламасында бәян ителгән төп максатларны һәм бурычларны исәпкә алу».

2021 елның 18 октябре, дүшәмбе, 12:01

Алтынчы чакырылыш Дәүләт Советының егерме алтынчы утырышы 25 октябрьдә көндезге 10 сәгатьтә булачак. Бүген парламент Президиумы утырышында шундый карар кабул ителде. Парламентарийлар 19 мәсьәләне, шул исәптән 9 республика закон проекты һәм дүрт федераль закон проектын карарга ниятлиләр.

Һичшиксез, көн тәртибенең төп мәсьәләсе - 2022 елга, 2023 һәм 2024 еллар план чорына Татарстан Республикасы бюджеты турында закон проекты. Парламентка Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов тарафыннан кертелгән документ буенча  профильле юнәлешләр буенча комитетларда, муниципаль берәмлекләр вәкилләре белән республика киңәшмәсендә һәм парламент тыңлаулары кысаларында фикер алыштылар.

"2022 ел  бюджеты гади түгел, әмма реаль, - дип шәрехләде закон проектын Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин, - процедура буенча барлык мәсьәләләр дә каралды. Әйе, дефицит 10,9 млрд. сум булган бюджет салабыз, әмма уйланылганны гамәлгә ашыру буенча актив эшләгәндә, бу кытлыкны капларбыз дип ышанабыз. Моннан тыш, федераль программаларда һәм проектларда катнашу республикага өстәмә акча китерәчәк. Никадәр генә керем бюджеты булмасын, ул беркайчан да җитми. Безнең бурыч - киң җәмәгатьчелек фикер алышканнан  һәм тирән анализ ясалганнан соң, Татарстан Президенты тарафыннан Дәүләт Советына Юлламасында бәян ителгән төп максатларыбызны һәм бурычларыбызны исәпкә алу".

Республика бюджеты белән бер үк вакытта 2022 елга һәм 2023 һәм 2024 еллар план чорына Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты турындагы закон проекты да тикшерелә, ул шулай ук киләсе утырышның көн тәртибенә кертелгән.

Беренче укылышта шулай ук ТР Сайлау кодексына үзгәрешләр кертү турында, оешмалар мөлкәтенә салым турында, инвестиция эшчәнлеге турында, мәгариф турында, халыкның мәшгульлегенә булышлык итү өлкәсендә дәүләт сәясәтен гамәлгә ашыру турында һәм инвалидлар һәм социаль яклауга аеруча мохтаҗ гражданнар өчен эш урыннарын квоталау һәм резервлау турында республика законнары каралачак.

Егерме алтынчы утырыш кысаларында муниципаль җир контролен гамәлгә ашыру тәртибе турында республика законының үз көчен югалтуын тану турында закон проекты каралачак. Федераль законнарга үзгәрешләр кертелде, аның нигезендә муниципаль җир контроле хәзер вәкаләтле җирле үзидарә органнары тарафыннан муниципаль берәмлекнең вәкиллекле органы раслый торган нигезләмә нигезендә гамәлгә ашырылырга тиеш.

Парламентарийлар өч комитетның эшчәнлек юнәлешләренә үзгәрешләр кертергә ниятли - законлылык һәм хокук тәртибе, социаль сәясәт, экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте буенча. Карар проекты Дәүләт Советы каравына кертелә.

Дәүләт Советы Секретаре Лилия Маврина билгеләп үткәнчә, шулай ук берничә оештыру мәсьәләләрен хәл итү, гамәлдәге чакырылыш Дәүләт Советының дүрт депутаты (Илья Вольфсон, Марат Нуриев, Татьяна Ларионова, Артем Прокофьев) Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасы депутатлары итеп сайлануга бәйле рәвештә Президиум, комитетлар, комиссияләр составына үзгәрешләр кертү планлаштырыла. Депутат вәкаләтләрен вакытыннан алда туктату турындагы тиешле карарлар утырышта каралачак.

Егерме алтынчы утырыш кысаларында депутатлар Татарстан таможнясы эшчәнлеге турында мәгълүмат тыңлаячак.

Бүген Президиум утырышында Татарстан Президентының республика парламентына Юлламасында булган тәкъдимнәрен гамәлгә ашыру буенча Дәүләт Советының чаралар планы расланды. «Узган елда кабул ителгән шундый ук план нигездә үтәлде, - дип басым ясады Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов, - 2022 елга план барлык комитетларның һәм депутат берләшмәләренең, Дәүләт Советы Аппаратының, Татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре буенча Татарстан Республикасы Президенты каршындагы комиссиянең тәкъдимнәре нигезендә әзерләнде».

2022 елга Планда төп чаралар каралган, аларны үткәрү барышында куелган бурычларны хәл итүне законнар белән тәэмин итү буенча тәкъдимнәр һәм тәкъдимнәр эшләнәчәк, парламент комитетлары утырышларында контроль мәсьәләләрне тирәнтен карау планлаштырыла. Барлыгы илледән артык төп чара планлаштырыла.

Киләсе, 2022 ел Татарстанда цифрлаштыру елы дип игълан ителде. Шуңа бәйле рәвештә, планда аңа багышланган күп кенә чаралар билгеләнгән, шул исәптән дәүләт хакимияте органнары тарафыннан дәүләт хезмәтләрен күрсәтү һәм дәүләт вазыйфаларын башкару процессларын цифрлаштыру мәсьәләләрен карау.

Планның аерым пункты яңа дәүләт бүләген билгеләү өлешендә дәүләт бүләкләре турында республика законына үзгәрешләр кертү турындагы закон проектын - "Ата-ана фидакарьлеге" медален булдыруны күздә тота.

Президиум утырышында башка мәсьәләләр дә каралды.