“Бердәм Россия” фракциясе утырышында территорияләрне төзекләндерү программасын гамәлгә ашыру турында сөйләштеләр

2021 елның 25 ноябре, пәнҗешәмбе, 10:11

Бүген Дәүләт Советының егерме җиденче утырышы алдыннан “Бердәм Россия” фракциясе утырышында территорияләрне төзекләндерү буенча бишьеллык комплекслы программаны гамәлгә ашыру нәтиҗәләре турында фикер алыштылар. Моннан тыш, парламентарийлар фракциянең 2022 елга эш планын расладылар. Утырышны “Бердәм Россия” фракциясе җитәкчесе Юрий Камалтынов үткәрде.

"Уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру" проектының төп максаты - гражданнар өчен уңайлы шартлар тудыру. 2015 елдан 2021 елга кадәр республикада республиканың барлык 45 муниципаль берәмлегендә иҗтимагый киңлекләрне үзгәртеп кору буенча гаять зур эш башкарылды. Торак сәясәте һәм инфраструктур үсеш комитеты рәисе, уңайлы мохит формалаштыру буенча проектның региональ координаторы Александр Тыгин билгеләп үткәнчә, проектны финанслау күләме 2017 елдан 2021 елга кадәр федераль бюджеттан 6,4 млрд. сум һәм республика бюджетыннан 7,8 млрд. сум тәшкил иткән.

Александр Тыгин Татарстан проектларына аерым тукталды, алар Бөтенроссия конкурсы йомгаклары буенча уңайлы шәһәр мохите булдыру проектлары (кече шәһәрләр конкурсы) грантлары кысаларында тормышка ашырылды. Конкурсны үткәрүнең 3 елында Татарстаннан барлыгы 26 проект грантлар алды. «Иң мөһиме, фикер алышу һәм проектларны тормышка ашыру процессына кешеләр үзләре җәлеп ителде», - дип ассызыклады коллегаларының игътибарын профильле комитет башлыгы.

Уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру буенча үткәрелә торган эшнең мантыйкый дәвамы булып "Безнең ишегалды" программасы тора, аның инициаторы "Бердәм Россия" парламент фракциясе булды. "Программаны гамәлгә ашыру чорында ишегалларының торышы турында гражданнар мөрәҗәгатьләре саны дүрт тапкырга кимеде, - диде Александр Тыгин, - һәм бу аның нәтиҗәлелегенең сизелерлек күрсәткече".

Йортларны төзекләндерүгә, кагыйдә буларак, түбәндәге эшләр керә: юллар һәм тротуарларны ремонтлау, тышкы яктырту, эскәмияләр һәм урналар урнаштыру, ТКО мәйданчыкларын урнаштыру, балалар җиһазлары урнаштыру һ.б.

Бүген утырышта “Бердәм Россия” фракциясе составына депутат Динар Бариев кертелде, аңа депутат мандаты 9 ноябрьдә ТР Үзәк сайлау комиссиясе утырышында бирелгән иде. Урын Татьяна Ларионованы Дәүләт Думасы депутаты итеп сайлау сәбәпле барлыкка килде. Фракция карары нигезендә, Динар Бариев 7 нче Алабуга сайлау округына беркетелде.

Фракция утырышында башка мәсьәләләр дә каралды.