Фәрит Мөхәммәтшин «Ел инженеры» республика бәйгесендә җиңүчеләрне тәбрикләде

2021 елның 15 декабре, чәршәмбе, 15:12

Бүген Казан Кремлендә «Ел инженеры» икенче республика бәйгесендә җиңүчеләрне бүләкләү тантанасы узды. Республика җитәкчелеге исеменнән җиңүчеләрне һәм лауреатларны Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин тәбрикләде.

«Безнең республикада тормышын инженер һөнәре белән бәйләгән талантлы, инициативалы һәм креатив фикерле кешеләр аз түгел, - дип билгеләп үтте парламент җитәкчесе, - республикада эшче һәм инженер кадрларын әзерләү мәсьәләсе һәрвакыт актуаль булды, чөнки Татарстан - икътисады  күптармаклы булган, нефть химиясе, машина төзелеше, авиа- һәм суднолар төзелеше, дистәләгән башка мөһим юнәлешләр үсеш алган республика».

Сәнәгать производствосы бик тиз үсә. «Бу процесста югары квалификацияле инженерлар, алдынгы эшләнмәләр һәм яңа технологияләр булу хәлиткеч роль уйный, - дип саный Фәрит Мөхәммәтшин, - бу халык хуҗалыгы тармакларын алга таба яңадан үзгәртеп кору, конкуренциягә сәләтле производстволар булдыру өчен нигез булып тора».

Бүгенге җиңүчеләр -  республика өчен зур әһәмияткә ия булган производстволарның башында торган талантлы инженерлар һәм конструкторлар салган традицияләрне лаеклы рәвештә дәвам итүчеләр, дип саный Дәүләт Советы Рәисе. Виталий Копылов, Илдус Мостюков, Владимир Лушников, Борис Губанов кебек инженерлар республикада яңа алга киткән производстволар барлыкка килү башында торды. «Аларның алга киткән ачышлары һәм эшләнмәләре, рационализаторлык идеяләре фәнни-техник фикер үсешенә, оборона, сәнәгать һәм тулаем икътисади потенциалны ныгытуга саллы өлеш кертте», - дип басым ясады Фәрит Мөхәммәтшин.

Киләсе ел Татарстанда цифрлаштыру елы дип игълан ителде. «Хәзерге заманда алдынгы цифрлы технологияләргә ия булу зур әһәмияткә ия, бигрәк тә сезнең һөнәрдә, - дип ассызыклады Фәрит Мөхәммәтшин, - Татарстан икътисадының яңа технологик һәм цифрлы чакыруларга, шул исәптән сезнең тырышлыгыгыз белән, җайлашуына чын күңелдән ышанам».

Парламент җитәкчесе шулай ук предприятие җитәкчеләренә дә мөрәҗәгать итте. "Безнең лауреатлар ирешелгәннәрдә тукталып калырга тиеш түгел, - диде ул, - аларны үстерергә һәм өйрәтергә, яңа цифрлы компетенцияләр белән "чолгап алырга" кирәк. Минемчә, бу конкурс әлеге бурычларны хәл итүгә ярдәм итә. Моннан тыш, ул тәҗрибә уртаклашырга, соңгы фәнни яңалыклар турында фикер алышырга мөмкинлек бирә ".

«Инженер - югары класслы профессионал гына түгел, әмма үзенең иң кыю идеяләрен эшкә һәм гамәлгә кертергә курыкмаган белгеч тә, - дип билгеләп үтте Ирина Әхмәтова,  КГЭУның фәнни эш буенча проректоры, икътисад һәм җитештерүне оештыру кафедрасы мөдире, - без республиканың муллыгы өчен актив эшләячәкбез».

«Ел инженеры» республика конкурсы Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов кушуы буенча гамәлгә куелды. Быел конкурс икенче тапкыр уздырыла. Традиция буенча ул өч категория (инженерлык белгечлекләре студентлары, 35 яшькә кадәрге һәм 35 яшьтән өлкәнрәк инженерлар) һәм 12 нче номинация буенча уза (машина төзелеше, радиоэлектроника, химия һәм нефть сәнәгате, газ сәнәгате, энергетика, җиңел сәнәгать, медицина сәнәгате, азык-төлек сәнәгате, төзелеш, транспорт, авыл хуҗалыгы).

Конкурста инженерлык белгечлеге алучы югары уку йортлары студентлары, шулай ук республика предприятиеләре инженерлары - барлыгы 88 оешмадан 279 кеше катнашкан. 36 инженер җиңүче булды. Алар барысы да дипломнар белән бүләкләнделәр, шулай ук Россиянең әйдәп баручы белем бирү үзәкләренә укырга юлламалар алдылар.