Халыкка адреслы социаль ярдәм күрсәтү турында республика законына үзгәрешләр кертелә

2021 елның 24 декабре, җомга, 13:57

Профильле комитет рәисе әйтүенчә, закон проектына кертелә торган үзгәрешләр редакция характерында.  "Әлеге Татарстан Республикасы Законының 8 статьясындагы 7 пунктында күрсәтелгән социаль ярдәм чараларына хокукы булган гражданнарның категорияләрен, «балалы гаиләләргә» сүзләрен «18 яшькә кадәрге балалары булган  гражданнарга» сүзләренә алмаштырып, төгәлләштерү тәкъдим ителә. Бу гражданнарның тиешле категорияләрен билгели торган Татарстан Республикасы Законының 2 статьясына туры киләчәк", - дип аңлатты Светлана Захарова.

Моннан тыш Татарстан Республикасы Законы нигезләмәләрен бер мәгънәдә аңлату һәм куллану максатында үзгәрешләр кертелә. Аерым алганда, 18 яшькә кадәрге балалары булган  гражданнар өчен социаль ярдәм чаралары ата-ананың берсенә (аны алмаштыручы затка) бирелүе төгәлләштерелә, ә  Законның социаль ярдәм чаралары бирүнең шарты буларак салымнар, җыемнар һәм мәҗбүри башка түләүләр буенча бурычы булмау фактын билгели торган 9 статьясында «салымнар, җыемнар һәм мәҗбүри башка түләүләр» сүзләрен «салымнар һәм җыемнар» сүзләренә алмаштыру тәкъдим ителә.