2022 елның 20 октябре, пәнҗешәмбе, 14:18

2023 елга һәм 2024 һәм 2025 еллар план чорына Татарстан Республикасы Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты турындагы закон проекты беренче укылышта кабул ителде.

Фонд директоры Алсу Мифтахова билгеләп үткәнчә, 2023 елда керемнәр 67,3 млрд. сум тәшкил итәчәк, 2022 елның расланган бюджетына карата 5,5% үсеш белән. 2023 елда һәм 2024 һәм 2025 елларның планлы периодында фондның бюджеты балансланган һәм дефицитсыз планлаштырыла.

Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты проекты парламент тыңлауларында һәм Дәүләт Советы комитетлары утырышларында каралды.

"Закон проекты белән тәкъдим ителгән документлар һәм материаллар бюджет законнарында билгеләнгән таләпләргә туры килә. Фонд бюджеты параметрлары Татарстан Республикасының социаль-икътисадый үсеш фаразының төп макроикътисадый параметрлары нигезендә исәпләнгән, – дип басым ясады Бюджет, салымнар һәм финанслар комитеты рәисе урынбасары Камил Нугаев, профиль комитетыннан өстәмә доклад белән чыгыш ясап, –Фонд бюджеты күрсәткечләрен исәпләү, ОМС системасы һәм финанслауның җан башына нормативлары буенча иминләштерелгән гражданнар саныннан чыгып, законнар таләпләренә туры китереп башкарылган".

Камил Нугаев билгеләп үткәнчә, фонд бюджеты керемнәренең төп өлешен ММИ федераль фондыннан алына торган субвенцияләр тәшкил итә. Медицина хезмәткәрләренең хезмәт хакын, медикаментларга чыгымнарны, туклануны, коммуналь түләүләрне, шулай ук онкологик авыруларга медицина ярдәме күрсәтүгә финанслау күләмнәрен арттыру каралган. Моннан тыш, СОVID-19 кичергән гражданнарны медицина реабилитациясе чараларына чыгымнар исәпкә алынган.

2023 елда Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды чыгымнарының гомуми күләме 67,3 млрд. сум тәшкил итә. Иң зур өлешне “Сәламәтлек саклау” бүлеге чыгымнары алып тора – 99,4%.

Аерым алганда, сүз «Татарстан Республикасының территориаль планлаштыру системасын камилләштерү», «Махсуслаштырылган, югары технологияле, медицина ярдәмен, ашыгыч, шул исәптән ашыгыч махсуслаштырылган медицина ярдәмен, медицина эвакуациясен камилләштерү» программаларын һәм башкаларны финанслау турында бара.

Закон проектына төзәтмәләр 28 октябрьгә кадәр кабул ителәчәк, аннары документны икенче укылышта караячаклар.