Депутатлар мәгариф турындагы канунга үзгәрешләрне хуплады

2023 елның 26 гыйнвары, пәнҗешәмбе, 10:59

ТР Гаилә кодексының 45 статьясына һәм мәгариф турында республика законының 14 статьясына үзгәрешләр кертү турында закон проекты беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде. Документ республика законнарын федераль законнарга туры китерү максатларында эшләнгән.

Үзгәрешләргә караганда, уллыкка алынган балалар туган абыйлары һәм апалары укый белем бирү оешмасында белем алу өчен өстенлекле хокук алачак.

"Баланы дәүләт яки муниципаль балалар бакчасына һәм мәктәпкә урнаштырганда, әгәр анда аның абыйсы яки апасы белем алса, аңа өстенлекле кабул ителү хокукы бирелә. Бу,  кануннарда билгеләнгән очраклардан тыш, кабул итү конкурс нигезендә гамәлгә ашырыла торган очраклардан тыш, шулай ук уллыкка алынган, опекада яки попечительлектә булган, гаиләгә тәрбиягә алынган балаларга да кагыла", - дип аңлатты депутат Рима Мөхәммәтшина закон проектын тәкъдим итте.

ТР Гаилә кодексының 45 статьясына һәм "Мәгариф турында" ТР Законының 14 статьясына үзгәрешләр кертү турындагы закон проекты депутатлар тарафыннан бертавыштан хупланды.