Дәүләт корылышы һәм җирле үзидарә комитеты утырышы узды

2023 елның 6 сентябре, чәршәмбе, 14:47

Бүген Дәүләт корылышы һәм җирле үзидарә комитеты утырышында Татарстан Республикасы белән Россия Федерациясенең күрше субъектлары арасында кадастр чикләрен билгеләү буенча эш нәтиҗәләре турында фикер алыштылар. Моннан тыш, парламентарийлар ТРның аерым закон актларына һәм муниципаль хезмәт турында ТР Кодексына үзгәрешләр кертү турындагы закон проектларын карадылар.

Республикада Татарстан Республикасының күрше төбәкләр белән чикләрен раслау буенча күләмле эш тәмамлана, анда парламент депутатлары актив катнаша. Әлеге юнәлештәге эшчәнлек нәтиҗәләре турында комитет утырышында Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры урынбасары Алмаз Кыямов хәбәр итте.

"Татарстан Республикасы чикләренең гомуми озынлыгы 3 399 километр, республика Россия Федерациясенең сигез субъекты белән чиктәш, - дип билгеләп үтте Алмаз Кыямнов, - Татарстан Республикасы чикләрен билгеләү буенча эш 2019 елдан алып барылды, башта 573 проблемалы участок ачыкланды. Чикләр проектларын эшләү, сөйләшүләр һәм уртак киңәшмәләр барышында чикләр буенча барлык бәхәсле мәсьәләләр килешенгән.

Дәүләт Советы тарафыннан Татарстан Республикасының барлык күрше субъектлары белән чикнең урнашуын билгеләү турында килешүләр расланды. Бердәм дәүләт күчемсез милек реестрына Россия Федерациясенең алты күрше субъекты (Оренбург өлкәсе, Башкортостан Республикасы, Самара өлкәсе, Ульяновск өлкәсе, Марий Эл Республикасы һәм Чувашия Республикасы) белән мәгълүматлар кертелгән. Удмурт Республикасы белән чик буенча материаллар ТР буенча Роскадастр филиалына Салым түләүчеләрнең бердәм дәүләт реестрына мәгълүмат кертү өчен җибәрелгән. Киров өлкәсе белән чик буенча җир төзелеше эше алдан тикшерү үткәрү өчен Татарстан Республикасы һәм Киров өлкәсе буенча Росреестр территориаль идарәләренә җибәрелгән. ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министры урынбасары билгеләп үткәнчә, быел ахырына кадәр Татарстан Республикасы чикләрен тулысынча Салым түләүчеләрнең бердәм дәүләт реестрына кертү планлаштырыла.

Бүген исә комитет утырышында парламентарийлар муниципаль хезмәт турында республика кодексына үзгәрешләр кертү турындагы закон проектын карадылар.

Дәүләт корылышы һәм җирле үзидарә комитеты рәисе Альберт Хәбибуллин билгеләп үткәнчә, муниципаль хезмәт турында ТР кодексының 33 статьясына үзгәрешләр кертү турындагы закон проекты кодексның аерым нигезләмәләрен федераль законнардагы үзгәрешләргә туры китерүгә юнәлдерелгән.

«Россия Федерациясендә муниципаль хезмәт турында» 2007 елның 2 мартында кабул ителгән Федераль законның 27.1 статьясында муниципаль хезмәткәрләргә карата әлеге Федераль законның аерым нигезләмәләрендә каралган җәзаларны куллану өчен нигезләр исемлеге бирелгән.

«Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында» 2023 елның 13 июнендәге Федераль закон белән әлеге исемлеккә Россия Федерациясе Президенты Администрациясенең вәкаләтле бүлекчәсе тарафыннан уздырылган тикшерү нәтиҗәләре турында доклад та өстәлгән.

Шуңа бәйле рәвештә Муниципаль хезмәт турында Татарстан Республикасы кодексына да шундый ук үзгәрешләрне кертергә кирәк.

Татарстан Республикасының аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турындагы закон проектын эшләү шулай ук республика законнарын федераль законнарга туры китерү зарурлыгы белән бәйле. Аерым алганда, федераль закон нигезендә, Россия Федерациясе субъектларының дәүләт вазыйфаларын һәм муниципаль вазыйфаларны, дәүләт граждан һәм муниципаль хезмәт вазыйфаларын биләүче физик затлар, коррупциягә каршы тору максатларында федераль законнарда билгеләнгән чикләүләрне һәм тыюларны үтәмәгән өчен җаваплылыктан азат ителә, мондый фактлар мондый затлардан бәйсез булган шартлар нәтиҗәсендә таныла. Мондый шартларга, аерым алганда, гадәттән тыш хәлләр, табигать афәтләре, янгын, массакүләм авырулар (эпидемияләр), террорчылык актлары һ.б. керә. республика законнарына, аерым алганда, ТР Сайлау кодексына һәм муниципаль хезмәт турында ТР Кодексына, шулай ук кайбер республика законнарына да үзгәрешләр кертелә.

Комитет утырышында башка мәсьәләләр дә каралды.