Нефть химиясе тармагының технологик суверенитетын тәэмин итү мәсьәләләре профильле комитет утырышында каралды

2023 елның 6 сентябре, чәршәмбе, 16:24

Бүген Дәүләт Советында Икътисад, инвестицияләр һәм эшкуарлык комитеты утырышы узды, анда депутатлар республиканың нефть химиясе тармагының технологик суверенитетын тәэмин итү мәсьәләләре буенча фикер алыштылар, шулай ук берничә республика закон проектын карадылар. Утырышта РФ Федераль Союз Дәүләт Думасының Икътисади сәясәт комитеты рәисе Максим Топилин катнашты.

Утырыш кысаларында Максим Топилин Татарстан парламентарийларына 2024 елга федераль бюджет формалаштыру барышы һәм сәнәгатьнең база тармакларына дәүләт ярдәме чараларын гамәлгә ашыру турында хәбәр итте. "Бюджетны әзерләү чорында импортны алмаштыруның бөтен потенциалын кулланып, сәнәгать суверенитетын тәэмин итү мөмкинлекләрен исәпләү бик мөһим, - дип билгеләп үтте депутат. - Моның өчен инвестицияләрне яклау турындагы законнарны нәтиҗәле гамәлгә ашырырга кирәк». Максим Топилин шулай ук партнерлык һәм финанслау институты перспективаларына да игътибар итте, аның кысаларында 1 сентябрьдән Россиянең 4 субъектында, шул исәптән Татарстанда да, ислам банкингы схемасын кертү буенча эксперимент башланды.

Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Марат Миңнебаев «Татарстан Республикасы нефть химиясе тармагында технологик суверенитетны тәэмин итү, модернизацияләү һәм технологик яктан яңадан кораллану чаралары турында» контроль мәсьәлә буенча мәгълүмат белән чыгыш ясады. Ул билгеләп үткәнчә, 2022 елда Татарстанда 35,7 млн.тонна нефть чыгарылган, 1,2 млн. тонна азотлы ашлама, 12,3 млн. данә шин, 1,5 млн. тонна база полимерлары һәм 694 мең тонна синтетик каучук җитештерелгән.

Республиканың нефть-газ тармагы предприятиеләренә дәүләт ярдәме чаралары турында сөйләгәндә, министр урынбасары "Нәфис-Косметикс" АҖ, "Данафлекс"ДК, "Ай-пласт" ҖЧҖ, "Аммоний" АҖ, "Эгида" ҖЧҖ, "Казаноргсинтез" ААҖ, "Кварт" АҖ кебек предприятиеләрдә әлеге чараларны гамәлгә ашыру көтелгән нәтиҗәләрне бирә.

Хәзерге этапта тармакның өстенлекле бурычлары арасында Марат Миңнебаев җитештерелә торган продукция ассортиментын киңәйтүне, полимер чимал күләмен арттыруны һәм җиһазларны ремонтлау һәм сервисның үз базасын оештыруны атады.

Дәүләт Советы депутаты, "Татнефть" ГАҖ генераль директоры урынбасары Азат Хәбибрахманов компаниянең икътисади күрсәткечләрне саклап калу өчен үз эшләнмәләренә һәм куәтенә күчү эше турында сөйләде. Аның әйтүенчә, компания җитештерүдә кибер куркынычсызлыкны тәэмин итү, хезмәт коллективын саклау, үз сервис базасын киңәйтү, куркынычларны идарә итү, яңа базарлар эзләү һәм башкалар буенча чаралар уйлап тапкан һәм керткән.

Фикер алышу нәтиҗәләре буенча кабул ителгән комитет карарында Татарстан Республикасы Хөкүмәтенә фәнни эшчәнлекне стимуллаштыру һәм аның нәтиҗәләрен сәнәгать тармакларында тизләтеп кертү, цифрлы технологияләрне үстерү, импортны алмаштыра торган продукция җитештерү буенча проектлар спектрын киңәйтү, инженерлык эшләнмәләре үзәкләрен булдыру, махсус инвестицион контрактлар инструментларын куллану, инновацияләр һәм сәнәгать җитештерүе өлкәсендә кече һәм урта эшкуарлык субъектларына ярдәм итү буенча эшне дәвам итәргә тәкъдим ителде. Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгына республиканың нефть химиясе тармагында технологик суверенитетны тәэмин итү, модернизацияләү һәм технологик яктан яңадан коралландыру кирәклеген исәпкә алып, Татарстан Республикасы нефть-газ химиясе комплексын үстерү программасын анализларга һәм кирәк булганда актуальләштерергә тәкъдим ителде.

Бүген комитет утырышында дәүләт милке турындагы республика законына үзгәрешләр кертү турындагы закон проекты каралды. Закон проектын тәкъдим итеп, Икътисад, инвестицияләр һәм эшкуарлык комитеты рәисе Лотфулла Шәфигуллин  әлеге үзгәрешләрнең Дәүләт мәнфәгатьләре вәкилләренең кайбер вәкаләтләрен төгәлләүгә юнәлдерелгәнлеген билгеләп үтте.

Инновацион эшчәнлек һәм сәнәгать сәясәте турындагы республика законнарына үзгәрешләр кертү турындагы закон проектын депутат Марат Галиев тәкъдим итте. Ул билгеләп үткәнчә, документ югары технологияле технопарклар өлкәсендә хокук мөнәсәбәтләрен җайга салуга юнәлдерелгән.

Әлеге закон проектлары профильле комитет әгъзалары тарафыннан хупланды.