Ятим балаларга һәм ата-ана тәрбиясеннән мәхрүм калган балаларга өстәмә социаль гарантияләр бирелә

2023 елның 18 декабре, дүшәмбе, 12:57

Бүген ТР Дәүләт Советының илленче утырышы барышында халыкка адреслы социаль ярдәм күрсәтү турындагы республика законының 8 статьясына үзгәреш кертү турында закон кабул ителде. Документны ТР Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министры Эльмира Зарипова тәкъдим итте.

Министр билгеләп үткәнчә, документ быел федераль дәрәҗәдә ятим балаларга һәм ата-ана каравыннан мәхрүм калган балаларга социаль ярдәм күрсәтү буенча өстәмә гарантияләр турында Федераль законга үзгәрешләр кертелүгә бәйле рәвештә эшләнгән. "Кертелгән үзгәрешләргә ярашлы рәвештә, ятим балаларга һәм ата-ана каравыннан мәхрүм калган балаларга, ятим балалар һәм ата-ана каравыннан мәхрүм калган, мөмкинлекләре чикләнгән балалар арасыннан эшчеләрне һәм хезмәткәрләрне көндезге уку формасы буенча яңадан әзерләү программалары буенча региональ бюджетлар хисабына бер тапкыр уку хокукы бирелә», – дип аңлатты министр.

Республика законнары да шундый ук үзгәрешләр кертә.