Фәрит Мөхәммәтшин Арча районы Советының хисап сессиясендә катнашты

2024 елның 19 феврале, дүшәмбе, 18:02

Бүген Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин Арча районы Советының хисап утырышында катнашты. Моннан тыш, муниципаль депутатлар 2024 елга бурычлар турында фикер алыштылар. Арча районына эш сәфәре кысаларында Фәрит Мөхәммәтшин шулай ук Г.Курсави исемендәге күп профильле лицейда булды., укытучылар һәм укучылар белән аралашты, шулай ук мәгариф учреждениесендә гамәлгә ашырыла торган белем бирү программалары белән танышты.

Г. Курсави исемендәге күп профильле лицей Арча районында  узган елның сентябрендә  ачылган, 500 укучыга исәпләнгән мәктәп төзелеше авыл җирлеге өчен уникаль проект булган. Лицейда республикада яшәүче халыкларның традицияләрен һәм мәдәниятен саклау һәм үстерү, туган телләрне өйрәнү мәсьәләләренә аерым игътибар бирелә. Моннан тыш, лицейда инженерлык сыйныфлары ачылган. Өч катлы мәктәп бинасында 8 башлангыч сыйныф кабинеты, озайтылган көн төркемнәре өчен 2 уен бүлмәсе, өлкән сыйныфлар өчен 18 уку кабинеты, малайлар өчен аерым остаханә, кулинария, технология өчен кабинет бар. Лицей территориясендә тренажерлар белән спорт мәйданчыклары, йөгерү юллары урнашкан. Лицейда 320 бала укый, 29 укытучы эшли.

Арча муниципаль районы Советының хисап сессиясе район мәдәният йортында узды. Утырыш башланыр алдыннан Фәрит Мөхәммәтшин күргәзмә белән танышты, анда сәнәгать һәм авыл хуҗалыгы җитештерү предприятиеләре продукциясе тәкъдим ителде.

Сессиядә төп доклад белән район башлыгы Илшат Нуриев чыгыш ясады. Утырышны ачып, ул район халкына махсус операциядә катнашучыларга ярдәм иткәннәре һәм гуманитар йөкләрне формалаштыруда зур ярдәм күрсәткәннәре өчен рәхмәт белдерде. Илшат Нуриев билгеләп үткәнчә, бу эшкә барлык оешмалар, авыллар, хезмәт коллективлары, депутатлар һәм волонтерлар кушылган. Район җибәргән гуманитар ярдәмнең гомуми күләме 172 тоннага җиткән. Бүген залда шулай ук кыска вакытлы ялда кайткан  хәрбиләр дә бар иде.

Районның социаль-икътисади үсеше нәтиҗәләренә килгәндә, Илшат Нуриев билгеләп үткәнчә, 2023 елда районның тулаем территориаль продукты күләме 17 млрд.сумнан артык тәшкил иткән, бу узган ел белән чагыштырганда 110% тәшкил итә. Җитештерүенең җибәрелгән товарлар күләме 5,8 млрд. сумнан артып киткән, 2022 ел дәрәҗәсенә карата 1,5 тапкыр арткан. Сәнәгать җитештерүе индексы буенча Арча районы республикада 3 нче урында тора. 2023 елда ТР Икътисад министрлыгының социаль-икътисадый үсеш рейтингында район узган ел белән чагыштырганда биш позициягә яхшыртып, 38 нче урынны алган.

Авыл хуҗалыгы район икътисадының иң эре тармакларының берсе булып кала. Төп юнәлешләре сөт, ит җитештерү, бөртекле һәм техник культуралар, бәрәңге үстерү. Эре мөгезле терлекләр саны арта (узган елга карый 103%), 2023 елда сөт җитештерү 75 мең тонна тәшкил иткән, бу узган ел белән чагыштырганда 117% ка күбрәк.

Авыл хуҗалыгы тармагының эш планнары турында сөйләгәндә, район башлыгы быел «Северный» хуҗалыгының азык әзерләү үзәге, «Красный Яр» хуҗалыгында 500 башка исәпләнгән сөт комплексы, «Возрождение» агрофирмасының катнаш азык заводы һәм башка объектлар төзелеше тәмамланачагын билгеләп үтте.

Район башлыгы Илшат Нуриев билгеләп үткәнчә, Арчаның 5 нче гимназиясен капиталь ремонтлауга керешкән, быел шулай ук 48 һәм 32 фатирлы торак йортлар төзү, 10 ишегалдын төзекләндерү, 9 күп фатирлы йортларны капиталь ремонтлау планлаштырыла.

"Районның икътисади үсеш потенциалы начар түгел, – дип басым ясады Фәрит Мөхәммәтшин, фикер алышуга йомгак ясап, – Арча районы, һичшиксез, терлекчелектә һәм үсемлекчелектә югары потенциалны саклый. Авыл, шул исәптән Арча районы хезмәтчәннәренә армый-талмый һәм фидакарь хезмәтләре өчен бик зур рәхмәт. Бүген Татарстан авыл халкы көче белән үзен авыл хуҗалыгы продукциясенең төп төрләре белән тулысынча тәэмин итә, аны республикадан читтә дә җиткерү мөмкинлеге бар».

Фәрит Мөхәммәтшин билгеләп үткәнчә, узган ел нәтиҗәләре буенча Арча районында 24,9 мең кв.метр торак файдалануга тапшырылган, бу республикада башка муниципаль районнар арасында 14 нче урын. Парламент башлыгы бу юнәлештә эшне көчәйтергә чакырды. "Татарстан – торакны файдалануга тапшыру буенча ил төбәкләре арасында лидерларның берсе, узган ел 3 млн кв. метрдан артык торак файдалануга тапшырылган, – диде Фәрит Мөхәммәтшин, – бүген төзелеш нигездә зур шәһәрләрдә генә бара, районнарда һәм авыл җирлекләрендә торакны файдалануга тапшыруны арттырырга кирәк дип саныйм. Кешеләр авылда яшәсен һәм эшләсен өчен, уңайлы шартлар тудырырга кирәк».

Парламент башлыгы шулай ук билгеләп үткәнчә, районда күп кенә күрсәткечләр уңышлы тормышка ашырылган, шул исәптән дәүләт һәм республика программаларын, илкүләм проектларны гамәлгә ашыру планында.

Якын арада эшләргә тиешле бурычлар арасында Фәрит Мөхәммәтшин юлларда куркынычсызлыкны арттыруны һәм хезмәт хакын арттыруны атады. «Әгәр хезмәт хакын конкурентлы тотмасаң, туган районда эшләүче "алтын куллы" профессионаллар үзләрен республиканың башка производстволарында һәм предприятиеләрендә таба ала", – дип билгеләп үтте Фәрит Мөхәммәтшин район бизнесы вәкилләренә мөрәҗәгать итеп.

Парламент башлыгы шулай ук республика тормышындагы мөһим иҗтимагый-сәяси вакыйгаларга тукталды. Төп  вакыйгалар арасында сайлаулар арасында илдә өч көн дәвамында 15-17 мартта узачак Россия Президентын сайлаулар бар, алар ә киләсе көздә җиденче чакырылыш Дәүләт Советы депутатларын сайлаулар узачак. Моннан тыш, 2025 елда ТР Рәисен һәм җирле үзидарә вәкиллекле органнары депутатларын, ә 2026 елда РФ Дәүләт Думасының тугызынчы чакырылыш депутатларын сайлаулар узачак.

"Республика өчен ел җиңел булмады,  – дип билгеләп үтте Фәрит Мөхәммәтшин, журналистлар белән аралашканда хисап сессиясенә йомгак ясап, – 2023 ел нәтиҗәләре Арча районы өчен уңай, яхшы күрсәткечләргә ирешелде. Киләсе ел да район өчен уңышлы булыр дип ышанам».

Утырыш ахырында Фәрит Мөхәммәтшин һөнәри эшчәнлекләрендә зур уңышларга ирешкән район хезмәтчәннәренә дәүләт бүләкләре тапшырды.