Түбән Кама районының Тоба авылында газүткәргеч салу эшләре төгәлләнде

2024 елның 24 июле, чәршәмбе, 15:57

«Газпром трансгаз Казан» ҖЧҖнең газлаштыру программасын гамәлгә ашыру кысаларында Түбән Кама районының Тоба авылындагы Яшьлек урамындагы җир кишәрлекләренә кадәр газүткәргеч үткәрү эшләре төгәлләнде.

Газүткәргечне файдалануга тапшыру тантанасында ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары, «Бердәм Россия»нең Татарстан төбәк бүлеге Секретаре урынбасары Юрий Камалтынов, «Газпром трансгаз Казан» ҖЧҖ генераль директоры Рөстәм Усманов, Түбән Кама муниципаль районы башлыгы Рамил Муллин катнаштылар.

Өстәмә газлаштыру - профильле министрлыклар һәм ведомстволар, региональ хакимият органнары, «Бердәм Россия» партиясе, «Газпром» ГАҖ, «Газпром межрегионгаз»ҖЧҖ вәкилләре гамәлгә ашыра торган бурыч.

Газүткәргеч Тоба халкының 6 җир кишәрлеге чикләренә кадәр җиткерелгән. Яңа төзелгән газүткәргечнең гомуми озынлыгы 0,8 км дан арта.

Социаль газлаштыру программасы төбәкләрдә 2021 елдан бирле гамәлдә, Россия Президенты Владимир Путин «Бердәм Россия» газны участокларга бушлай җиткерү турындагы канунга кул куйган иде.

Дәүләт башлыгы шулай ук төбәкләргә мохтаҗ гражданнарга газ җиһазлары сатып алу өчен 100 мең сумнан да ким булмаган субсидияләр бирергә кушты. Алар исәбенә, «Бердәм Россия» тәкъдиме буенча, СВО катнашучылары да кергән.

2022 елның 1 декабрендә Президент кушуы буенча төбәкләрне газлаштыруга кадәр социаль программа срогы чикләнмәде һәм социаль объектларга таралды. Алар арасында газлаштырылган торак пунктларда урнашкан балалар бакчалары, мәктәпләр, поликлиникалар, хастаханәләр, фельдшер-акушерлык пунктлары, гомуми практика табиблары бүлекләре һәм амбулаторияләр бар. Мондый учреждениеләргә үзләре урнашкан җир кишәрлекләренең чикләренә кадәр газүткәргеч төзү өчен, шулай ук биналарны газ бүлү челтәрләренә тоташтыру өчен бүтән түләргә туры килмәячәк. 2023 елның 10 октябрендә программа буенча беренче социаль объектлар газга тоташтырылды.