Депутатларга Фәннәр академиясе эшчәнлеге турында хисап бирелде

2024 елның 29 марты, җомга, 12:14

Бүген Дәүләт Советының илле икенче утырышы кысаларында парламентарийларга Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе хисабы тәкъдим ителде. Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе президенты Рифкать Миңнеханов республиканың фәнни җәмәгатьчелеге эшенең нәтиҗәләре турында доклад белән чыгыш ясады. Ул учреждение үсешенең төп юнәлешләре һәм аның бурычлары турында сөйләде, шулай ук киләсе елга планнары белән уртаклашты.

ТР Фәннәр академиясе 1991 елда оештырыла. Хәзерге вакытта ТР Фәннәр академиясе составына 12 институт һәм Үзәк, 7 бүлек һәм 639 хезмәткәр керә. "Дәүләт йөкләмәсе буенча барлык күрсәткечләр академия һәм төп структур бүлекчәләр тарафыннан тулы күләмдә үтәлде, кайбер күрсәткечләр буенча шактый арттырып үтәлде, –  дип билгеләп үтте Рифкать Миңнеханов, – 2023 ел йомгаклары турындагы еллык хисап узган елның декабрендә гомуми еллык җыелышта басылып чыкты, фикер алышты һәм расланды».

Рифкать Миңнеханов әйтүенчә, бүгенге көндә Фәннәр академиясе эшчәнлеге биш төп бурычны тормышка ашыруга юнәлдерелгән. Алар арасында  –  фән, технологияләр өлкәсендә фәнни җәмәгатьчелек һәм реаль сектор арасында нәтиҗәле үзара эш итү системасын формалаштыру, перспектив тикшеренүләрне финанслауның тотрыклы озак вакытлы системасын булдыру, фәнне популярлаштыру системасын үстерү, фәнне популярлаштыру системасын үстерү,  илнең фәнни-технологик үсеш рейтингын алып бару,  шулай ук Татарстан Республикасында Фән елын уздыруны координацияләү һәм Татарстан Республикасы Рәисе Юлламасын гамәлгә ашыру буенча Хөкүмәтнең Комплекслы планын гамәлгә ашыру кысаларында фәнни-технологик үсешне стимуллаштыру чараларын гамәлгә ашыру.

Рифкать Миңнеханов билгеләп үткәнчә, яшь галимнәрне җәлеп итү өчен республикада «ТР Фәннәр академиясе профессоры» дигән яңа исем булдырылган. «Академия профессорлары – танылган фәнни казанышлары булган 50 яшькәчә  актив фәннәр докторлары. Шулай итеп, Фәннәр академиясенең тулы хокуклы әгъзасы булганчы, кандидат үзен Академия профессоры вазыйфасында күрсәтергә тиеш», – дип билгеләп үтте Рифкать Миңнеханов.

ТР Фәннәр академиясе студентлар стартапларына ярдәм итү буенча университетлар белән тыгыз хезмәттәшлеккә аерым игътибар бирә. Республикадан 442 проект "Студентлар стартабы" конкурсында җиңүчеләр булган. «Технологик эшкуарлыкны үстерү аша без һәрвакыт омтылган нәрсәне тормышка ашырырга тырышабыз, бу  "югары уку йорты - хакимият органнары - бизнес",  –  дип ассызыклады академик. – Хәзерге вакытта, Россия Федерациясе Президенты Владимир Путинның Юлламасындагы  проектны озынайту һәм киңәйтү турындагы йөкләмәне үтәү йөзеннән, Татарстан Республикасы Рәисе тарафыннан Академиянең 2025 елда республиканың  Мәгариф һәм фән министрлыгының Региональ алдынгы инженерлык мәктәпләренә ярдәм итү конкурсын уздыру өчен өстәмә 100 млн сум акча бүлеп бирү турындагы инициативасы хупланды».

Моннан тыш, ТР Рәисе ярдәме белән, киләсе өч елга фәнни-технологик үсеш программасына 723 млн сум күләмендә өстәмә еллык финанслау каралган, шуларның 311 млн сумы үсеш проектларына һәм 412 млн сумы алдынгы инженерлык мәктәпләренә ярдәм итү өчен бирелә.

Рифкать Миңнеханов Фәнни-технологик үсеш рейтингына аерым тукталды. 2023 ел нәтиҗәләре буенча учреждение  Илкүләм рейтинг күрсәткечләрен шактый яхшырткан, бишенче позициядән икенчегә күтәрелгән, танылган лидерларны – Санкт-Петербург һәм Томск өлкәсе фәнни үзәкләрен узып киткән.

Үзенең чыгышы ахырында академик Фәннәр Академиясенең фәнни-технологик үсеш елын гамәлгә ашыруда катнашуы турында сөйләде.  Академия тарафыннан 131 чарадан торган юл картасы эшләнгән һәм хөкүмәт тарафыннан расланган.

ТР Фәннәр академиясе отчеты турындагы мәгълүматны депутатлар игътибарга алды.