Автомобиль юллары турындагы республика законына үзгәрешләр кертелә

2024 елның 29 марты, җомга, 14:06

Бүген Дәүләт Советы утырышында автомобиль юллары һәм юл эшчәнлеге турында республика законының 12 һәм 13.1 статьяларына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты беренче укылышта кабул ителде. Документ республиканың транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгының автомат режимда эшләүче Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозуны теркәүнең техник чараларын куллану буенча вәкаләтләрен киңәйтә.

Аерым алганда, транспорт министрлыгына юлларда урнаштырылган фиксация чараларын урнаштыру, сүндерү һәм демонтажлау турында карарлар кабул итү һәм килештерү вәкаләтләре беркетелә. Мондый карарлар автомобиль юлы хуҗасы һәм Россия Эчке эшләр министрлыгының территориаль органы белән килештерелергә тиеш.

Шулай ук түләүле автомобиль юллары буенча транспорт чаралары йөрү өчен түләү кертүне төбәк һәм муниципаль контрольдә тоту вәкаләтләре аларның әһәмиятенә бәйле рәвештә киңәйтелә һәм аерыла (төбәк, җирле, шәхси). Бу бюджет системасы бюджетлары арасында мондый юл йөрү өчен түләмәгән өчен штраф суммаларын бүлеп бирергә мөмкинлек бирәчәк.

Хәзер барлык юлларда (федераль, төбәк, җирле әһәмияттәге) күрсәтелгән контроль Ространснадзор тарафыннан башкарыла һәм, шуңа күрә, җыелган барлык штрафлар федераль бюджетка килә.