Юрий Камалтынов Семык бәйрәмендә: «Мондый көннәрдә Татарстанда нинди зур байлык булуын аңлыйсың»

2024 елның 15 июне, шимбә, 16:29

Мамадыш районының Зур Шыя авылында бүген «Семык» мари мәдәнияте республика бәйрәме узды. Бу уңайдан муниципалитетка Марий Эл, Башкортостан, Удмуртия һәм Свердловск өлкәсеннән делегацияләр, шулай ук республиканың 12 шәһәреннән һәм районыннан 20дән артык мари фольклор коллективы килде. Республика җитәкчелеге исеменнән кунакларны һәм бәйрәмдә катнашучыларны Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Юрий Камалтынов котлады.

"Нәкъ менә шундый көннәрдә безнең зур Россиянең мәдәнияте никадәр бай һәм төрле икәнен аңлыйсың. Татарстанда никадәр байлык бар, анда төрле милләт кешеләре бергә яши, эшли һәм ял итә», – дип басым ясады Юрий Камалтынов. Парламент башлыгы урынбасары сүзләренә караганда, республикада Семыкны гына түгел, Гырон быдтон, Каравон, Сабантуй, Уяв һәм башка халык бәйрәмнәрен дә зурлап бәйрәм итәләр. "Чөнки без – бер зур гаилә, һәм бу безнең барлык уңышларыбызның нигезе", - диде ул.

Мамадыш районы Башкарма комитеты җитәкчесе вазифаларын башкаручы Вадим Никитин Татарстан халыкларының традицион бәйрәмнәрен үткәрү инде яхшы традициягә әверелде дип өстәде. «Без монда зур хөрмәт һәм җаваплылык белән "Семык" Республика мари мәдәнияте фестивален үткәрәбез. Июль аенда «Питрау» керәшен мәдәнияте бәйрәмен үткәрәчәкбез, – диде ул.

Вадим Никитин әйтүенчә, "Семык" –  мариларның иң яраткан һәм мөһим бәйрәмнәренең берсе. "Ул җәйнең килүен билгели һәм җәйге бәйрәм календарен ача. Анда ата-бабаларга табыну, авыл хуҗалыгы, гаилә мөнәсәбәтләре белән бәйле йолалар тупланган, – дип ул, – бу бәйрәм һәрвакыт Татарстан халыкларының бердәмлегенә ярдәм итте. Без милли үзенчәлекне, мәдәниятне, традицияләрне саклап калган һәм үстергән мари якташларыбызга рәхмәтле. Һәм аларны буыннан-буынга тапшыралар. Һичшиксез, гаиләләрдә әти-әни традицияләрен хөрмәт итүче, туган телен белүче бәхетле балалар үсә».

РФ ФС Дәүләт Думасы депутаты Анатолий Иванов бүген аның өчен икеләтә бәйрәм булуын әйтте. "Беренчедән, Мамадыш районында инде икенче тапкыр Семык үткәрелә. Икенчедән, бу юлы ул мин укыган мәктәп территориясендә уза, – дип аңлатты ул. Мари халкы бик тырыш һәм дус. Гомумән алганда, безнең республика бик дус. Без үз культурабызга бай. Традицияләребезне саклавыбыз бик яхшы".

Иртәдән үк бәйрәм мәйданчыгында Мамадыш районында яшәүче халыкларның көнкүрешен, мәдәниятен, гореф-гадәтләрен, уеннарын, җырларын, биюләрен, аш-суын тәкъдим итүче милли ишегаллары ачылды. Моннан тыш, «Осталар шәһәре» җәелдерелгән иде, анда аның кунаклары өчен мунча себеркеләрен бәйләү, чигү, кәрзин үтү, агачтан уеп ясау, үтүкләү, милли эчемлекләр һәм ризыклар әзерләү буенча мастер-класслар оештырылган. Бәйрәм кунаклары шулай ук милли мари уеннарында катнаша алдылар.