Леонид Якунин: "Без оптималь бюджет формалаштырырга тиеш»

2024 елның 25 сентябре, чәршәмбе, 16:51

Бүген республика парламентында узган Бюджет, салымнар һәм финанслар комитеты утырышында 2024 елга һәм 2025 һәм 2026 елларның план чорына республика бюджеты турындагы законга үзгәрешләр кертү турындагы закон проекты каралды. Бюджетның керем өлеше 54,6 млрд сумга арттырыла. Моннан тыш, парламентарийлар утырышта республика бюджеты һәм ТР Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты үтәлеше йомгаклары, салым законнарына үзгәрешләр кертү турындагы закон проектлары турында фикер алыштылар, шулай ук Комитетның 2024 елның IV кварталына эш планын расладылар.

Республика финанс министры Радик Гайзатуллин билгеләп үткәнчә, 2024 елга һәм 2025 һәм 2026 елларның план чорына республика бюджетына үзгәрешләр кертү турындагы закон проекты 2024 елда бюджетның керем өлешен 54,6 млрд сумга, шул исәптән салым һәм салым булмаган керемнәр буенча 50,2 млрд сумга арттыруны күздә тота. Үзгәрешләр агымдагы елның 8 аенда факттагы керемнәрне һәм ел йомгаклары буенча аерым керем чыганакларының көтелгән керемнәрен исәпкә алып кертелә.

Оешмалар табышына салым буенча керемнәр, фаразлар буенча, 22,2 млрд сумга, физик затлар керемнәренә салымнар 15 млрд сумга, салым булмаган керемнәр 8 млрд сумга артачак. Кире кайтарылмый торган керемнәр суммасы 4,4 млрд сумга арта. 2024 елга Татарстан Республикасы бюджеты керемнәренең гомуми күләме 484,5 млрд сум булыр дип фаразлана, чыгымнарның гомуми күләме – 485,9 млрд сум. Бюджет кытлыгы кимиячәк һәм 1,4 млрд сум тәшкил итәчәк.

2024 елда бюджетның чыгым өлешен 39 млрд 237,6 млн. сумга арттырырга тәкъдим ителә. Нигездә бу социаль һәм инженерлык инфраструктурасын, шулай ук Казан юлларын БРИКС илләре саммитына әзерлек кысаларында норматив хәлгә китерү белән бәйле чыгымнар.

«Агымдагы ел бюджетының фаразланган күрсәткечләрен арттыру тенденциясе соңгы ун ел дәвамында саклана, – дип басым ясады Бюджет, салымнар һәм финанслар комитеты рәисе Леонид Якунин,  –  бу бюджет үтәлеше барышында барлыкка килә торган проблемалы мәсьәләләрне өстәмә финансларга мөмкинлек бирә. Киләсе чорда без шундый ук оптималь бюджет формалаштырырга тиеш дип уйлыйбыз».

Агымдагы елның беренче яртыеллыгында бюджет үтәлешенә килгәндә, консолидацияләнгән бюджетка 243,5 млрд сум күләмендә салым һәм салым булмаган керемнәр кергән, республика бюджетына – 205,9 млрд сум.

Радик Гайзатуллин 2024 елның 8 аенда бюджет үтәлеше турында да кыскача мәгълүмат бирде. Салым һәм салым булмаган керемнәр берләштерелгән бюджетка – 340,4 млрд. сум, республика бюджетына 285,3 млрд. сум күләмендә кергән.

Гадәттәгечә республика бюджеты үтәлеше турындагы хисапны тикшерү белән бер үк вакытта Татарстан Республикасы Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты үтәлеше турындагы хисап та карала. 2024 елның гыйнвар-июнь айларында ММИ Фонды бюджетына 39,9 млрд сумлык керемнәр кергән. Чыгымнар 36 млрд сум тәшкил иткән.

Бүген үк комитет утырышында салым түләүченең күчемсез милек объектын сатудан керемен билгеләү өчен кулланыла торган түбәнәйтүче коэффициент күләмен билгеләү турындагы закон проекты каралды. Документ «РФ Салым кодексының беренче һәм икенче өлешләренә, РФнең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү һәм РФ закон актларының аерым нигезләмәләренең үз көчләрен югалтуын тану турында» Федераль закон нигезендә эшләнгән. 2025 елның 1 гыйнварыннан Россия Федерациясе субъектларына салым түләүченең күчемсез мөлкәт объектын сатудан керемнәре әлеге объектның кадастр бәясеннән кимрәк булган очракта, физик затлар керемнәренә салым салу максатларында салым түләүченең күчемсез мөлкәт объектын сатудан керем суммасын билгеләү өчен кулланыла торган киметүче коэффициентны 0,7 дән 1 кадәр арттыру хокукы бирелде.

Леонид Якунин аңлатканча, сату вакытында күчемсез милекнең кадастр бәясе сатучы тарафыннан күрәләтә киметелә торган очраклар була, мондый очраклар өчен 1% коэффициент билгеләргә тәкъдим ителә.   Тәкъдим ителгән закон проекты белән 2025 елның 1 гыйнварыннан физик затлар керемнәренә салым салу максатларында күчемсез мөлкәтне сатудан керем сатылган объектның кадастр бәясенә тигез булырга тиеш дип билгеләнә.

Үзгәрешләрне шулай ук оешмалар мөлкәтенә салым турында республика законының 2 һәм 1 статьяларына кертү тәкъдим ителә. Закон проекты республика законнарын гомуми файдаланудагы тимер юлларга һәм аларның аерылгысыз технологик өлеше булып торган корылмаларга карата хәзерге вакытта Россия Федерациясе Салым кодексының 380 статьясы нигезендә Россия Федерациясе субъекты законнары белән билгеләнә торган иң чик салым ставкасы куелган, ул 2020 – 2026 елларга 1,6 процент тәшкил итә. 259-ФЗ номерлы Федераль закон белән Россия Федерациясе Салым кодексының 380 статьясына югарыда телгән алынган объектларга карата 1,6 процент күләмендәге киметелгән иң чик салым ставкасы сроксыз билгеләнә.

Утырышка йомгак ясап, Бюджет, салымнар һәм финанс комитеты рәисе Леонид Якунин якын көннәрдә Дәүләт Советына республиканың төп финанс документы – 2025 елга һәм 2026 һәм 2027 елларның план чорына Татарстан Республикасы бюджеты турындагы закон проекты кертеләчәген әйтте. Документны профильле юнәлешләр буенча барлык сигез комитетта һәм парламент фракцияләрендә карарга кирәк булачак, аннары Дәүләт Советында Парламент тыңлаулары узачак. Республика киңәшмәсе кысаларында муниципалитетлар белән республиканың төп финанс законы турында фикер алышу планлаштырыла. Аннары 2025 елга һәм 2006 һәм 2027 елларның план чорына бюджет беренче укылышта каралачак.

Бүген утырышта комитетның дүртенче кварталга эш планы тәкъдим ителде, шулай ук башка мәсьәләләр каралды.