Бушлай белем алуга финанс нормативлары расланды

2020 елның 24 сентябре, пәнҗешәмбе, 14:01

Бүген Дәүләт Советы 2021 елга мәктәпкәчә, гомуми һәм өстәмә белем алуга хокукларны гамәлгә ашыруның дәүләт гарантияләрен финанс белән тәэмин итү нормативларын раслау турында ике закон проектын карады.

Закон проектлары турындагы Татарстан Республикасы мәгариф һәм фән министры вазыйфаларын башкаручы Илсур Һадиуллин чыгыш ясады. Ул билгеләп үткәнчә, «2021 елга Татарстан Республикасында гомуми белем бирү оешмаларында һәм һөнәри белем бирү оешмаларында һәркем өчен мөмкин булган һәм түләүсез башлангыч гомуми, төп гомуми, урта гомуми белем, шулай ук өстәмә белем алуга хокукларны гамәлгә ашыруның дәүләт гарантияләрен финанс белән тәэмин итү нормативларын раслау турында» закон проекты белән 2021 елга Татарстан Республикасында гомуми белем бирү оешмаларында һәм һөнәри белем бирү оешмаларында гомуми белем бирүнең дәүләт стандартын һәм өстәмә белем бирү программаларын гамәлгә ашыруны финанс белән тәэмин итү нормативлары раслана.

Илсур Һадиуллин шулай ук «2021 елга Татарстан Республикасында мәктәпкәчә белем бирү программаларын гамәлгә ашыручы муниципаль мәгариф оешмаларында һәркем өчен мөмкин булган һәм түләүсез мәктәпкәчә белем алуга хокукларны гамәлгә ашыруның дәүләт гарантияләрен финанс белән тәэмин итү нормативларын раслау турында» закон проектын тәкъдим итте.

2021 елга мәктәпкәчә һәм мәктәп, шулай ук өстәмә һәм һөнәри белем бирү уку-укыту программаларын гамәлгә ашыруны финанс белән тәэмин итү нормативлары 2020 ел дәрәҗәсендә сакланган.

Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты җитәкчесе Айрат Зарипов комитетның уңай карары белән таныштырды.

Закон проектлары буенча фикер алышуда депутатлар Роман Мугерман һәм Азат Хамаев катнашты, алар балалар бакчалары хезмәтләре өчен ата-аналарның норматив нормативларын ел саен арттыру динамикасы һәм абонент түләвен күләме белән кызыксындылар.

Илсур Хәдиуллин сорауларга тәфсилле җаваплар бирде.

Дәүләт Советы тәкъдим ителгән закон проектларын тулаем кабул итте.