Фәрит Мөхәммәтшин бюджет проекты турында: «Республика катлаулы шартларда да куелган максатларга ирешү өчен мобилизацияләнергә әзер»

2020 елның 22 октябре, пәнҗешәмбе, 15:18

Алтынчы чакырылыш Дәүләт Советының уналтынчы утырышы 29 октябрьдә сәгать унда  ачыла. Бүген парламент Президиумы утырышында шундый карар кабул ителде. Парламентарийлар 29 мәсьәләне, шул исәптән 18 республика закон проектын һәм сигез федераль закон проектын карауны планлаштыра.

Республиканың унсигез закон проекты арасында 16 сы беренче укылышта карау өчен тәкъдим ителгән, икенче һәм өченче укылышта – берәр закон проекты.

Көн тәртибендә төп мәсьәлә 2021 елга һәм 2022 һәм 2023 елларның планлы чорына Татарстан Республикасы бюджеты турында закон проекты булачак. Парламентка Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов тарафыннан кертелгән документ профильле комитетларда, муниципаль берәмлекләр вәкилләре белән республика киңәшмәсендә һәм парламент тыңлаулары кысаларында киң фикер алышу узды.

"Республика бюджеты проекты бик катлаулы булды, икътисадка пандемиянең йогынтысы шактый зур булды, быел инде бюджетка 30 млрд. сумнан артык акча керми калачак, ә гражданнарга һәм бизнеска, сәламәтлек саклау системасына ярдәм күрсәтү белән бәйле социаль чыгымнар арта, - дип билгеләде Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин, - шуңа да карамастан, төп финанс законы социаль өстенлекне саклый. Әйе, кайбер мәсьәләләр беренче чиратта һәм кичектергесез финанслау таләп итә, бу маддәләр һәм программалар бюджет тарафыннан якланган ".

"Безнең бурыч хәзер керемнәр буенча яшәү, - дип саный Фәрит Мөхәммәтшин, - мин киләчәккә оптимизм белән карыйм, без коронавирусны туктата һәм җиңә алачакбыз. Республика бу шартларда да үсеш өчен куелган максатларга ирешү өчен мобилизацияләнергә әзер».

Республика бюджеты белән бер үк вакытта 2021 елга һәм 2022 һәм 2023 план чорына Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты турындагы закон проекты да тикшерелә, ул шулай ук киләсе утырышның көн тәртибенә кертелгән.

Республика бюджеты һәм Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты турындагы мәсьәләләрне караганчы, төп финанс законы параметрларына йогынты ясаучы кайбер закон проектларын карарга кирәк. Аерым алганда, бу гражданнарның сәламәтлеген саклау өлкәсендәге аерым мәсьәләләрне җайга салу турында республика Законының 25 статьясына үзгәрешләр кертү турында закон проекты (Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджетына республика бюджетыннан бюджетара трансфертлар бирү өлешендә) һәм федераль бюджеттан республика бюджетына бюджет кредитлары бирү турындагы килешүләргә өстәмә килешүләр раслау хакында закон проекты (сүз элек реструктуризацияләнгән кредитларны каплау чорын озайту һәм күчерү турында бара). Ике закон проекты да беренче укылышка әзерләнгән.

Дәүләт Советы Секретаре Лилия Маврина билгеләп үткәнчә, уналтынчы утырышта беренче укылышта һәм җирле үзидарә органнарына халык санын алуны әзерләү һәм уздыру буенча Россия Федерациясе вәкаләтләрен бирү турында республика законы проектын карау планлаштырыла, ул 2021 елда узачак. Документ нигезендә, муниципалитетлар исәпкә алучыларны биналар, транспорт һәм элемтә чаралары белән тәэмин итәргә, кадрлар әзерләргә, исәпкә алу кәгазьләрен һәм Бөтенроссия халык санын алу документларын саклау өчен сакланучы биналар һәм башка документлар бирергә тиеш була. Әлеге вәкаләтләрне гамәлгә ашыруга субвенцияләр федераль бюджетта каралган.

Моннан тыш, беренче укылышта шәһәр төзелеше эшчәнлеге турында, автомобиль юллары һәм юл эшчәнлеге турында, җир асты байлыклары турында, авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрнең уңдырышлылыгы, физик культура һәм спорт турында, фән һәм фәнни эшчәнлек турында, Татарстан Республикасы гражданнар хезмәте һәм муниципаль хезмәт турында Татарстан Республикасы кодексына үзгәрешләр кертелә торган закон проектлары, шулай ук башка закон проектлары каралачак.

Икенче укылышка кече һәм урта эшкуарлыкны үстерү турында республика законына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты әзерләнгән, ул кече һәм урта бизнес предприятиеләренә, шул исәптән үз-үзләрен эш белән тәэмин итүчеләргә дәүләт ярдәме чаралары турында.

Уналтынчы утырышның көн тәртибенә өченче укылышта карау өчен инвестиция эшчәнлеге турында республика законына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты кертелә, ул хокукый механизмнарны камилләштерүгә һәм уңай инвестиция мохите булдыру өчен шартлар тудыруга, капиталлауларны яклауны һәм кызыксындыруны тәэмин итүгә юнәлдерелгән.

Уналтынчы утырыш кысаларында депутатлар Россия Федерациясе Юстиция министрлыгының Татарстан Республикасы буенча идарәсе мәгълүматын тыңлаячаклар.

Бүген Президиум утырышында Татарстан Президентының республика парламентына Юлламасында булган тәкъдимнәрен гамәлгә ашыру буенча Дәүләт Советының чаралар планы расланды. «Узган ел кабул ителгән шундый ук план нигездә үтәлде, - дип басым ясады Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов, - әлбәттә, яңа коронавирус инфекциясе таралу һәм санитария-эпидемиология вәзгыяте начараю сәбәпле планның аерым чараларын, бигрәк тә күчмәләрен, үтәүне кичектерергә туры килде. Әмма алар да үтәләчәк".

2021 елга Планда куелган бурычларны хәл итүне законнар белән тәэмин итү буенча тәкъдимнәр һәм төп чаралар каралган, парламент комитетлары утырышларында контроль мәсьәләләрне тирәнтен карау планлаштырыла.

2021 елны Татарстан Республикасында туган телләр һәм халык бердәмлеге елы дип игълан итү кысаларында планда тиешле чаралар, шулай ук татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре буенча Татарстан Республикасы Президенты каршындагы Комиссия утырышларының төп темалары билгеләнгән.

Президиум утырышында башка мәсьәләләр дә каралды.