Дәүләт Советы киләсе өч елга республика бюджетын кабул итте

2020 елның 26 ноябре, пәнҗешәмбе, 11:12

Бүген Дәүләт Советы депутатлары «2021 елга, 2022 һәм 2023 еллар план чорына Татарстан Республикасы бюджеты турында» Татарстан Республикасы законы проектын кабул итте. Беренче укылышта документ 29 октябрьдә кабул ителгән иде.

Бюджет, салымнар һәм финанс комитеты рәисе Леонид Якунин билгеләп үткәнчә, закон проектына 357 төзәтмә кергән: Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетыннан (332 төзәтмә), Бюджет, салымнар һәм финанс комитетыннан (5 төзәтмә) һәм Дәүләт Советы депутатларыннан. Барлык дәрәҗәләрдә кертелгән тәкъдимнәрне җентекләп эшләүгә бәйле рәвештә, төзәтмәләр авторлары - Дәүләт Советы депутатлары үз төзәтмәләрен караудан төшерергә карар кылды. Барлыгы 20 төзәтмә алынган. Шул рәвешле, тикшерүгә 337 төзәтмә тәкъдим ителгән.

Министрлар Кабинеты төзәтмәләрен дүрт блок буенча төркемләргә мөмкин.

Беренче блок - 198 төзәтмә - федераль бюджет чаралары буенча чыгымнарны, нигездә, республика бюджетыннан тиешле финанслауны исәпкә алып, федераль бюджет чаралары буенча чагылдыралар.

Федераль чаралар буенча чыгымнарны кертү индикаторларны, уртак финанслауның чикле күләмнәрен һәм федераль акчалар бирүнең башка шартларын билгеләү турында федераль органнар белән килешүләр төзү өчен кирәк.

Икенче блок - 29 төзәтмә - республиканың аерым норматив хокукый актларын кабул итү, акчаларны яңадан бүлү һәм Татарстан Республикасы бюджетының аерым чыгымнары буенча бюджет ассигнованиеләрен арттыру белән бәйле. Бу:

- МРОТ күләмен арттыруга бәйле рәвештә ел саен 1,8 млрд сумга бюджет чыгымнарын арттыру;

- социаль ярдәм чараларын алучыларның саны артуга бәйле рәвештә ел саен 1 млрд сумга чыгымнарны арттыру;

- 2021 елга авыл хуҗалыгына дәүләт ярдәменә 1 млрд сум күләмендә өстәмә финанслау;

- юл эшләре программасы буенча чараларны яңадан бүлү, авыл хуҗалыгына дәүләт ярдәме күрсәтү, халыкны эш белән тәэмин итүгә ярдәм өлкәсендә чаралар, башлангыч сыйныфларда бушлай кайнар туклану оештыру, сәламәтлек саклау өлкәсендә чаралар.

Өченче блок - 8 төзәтмә - керемнәр һәм чыгымнар күләмен үзгәртмичә редакция-аныклау характерын йөртәләр һәм НДФЛның 2021 елның 1 гыйнварыннан керемнәре өчен 15% күләмендә НДФЛның яңа ставкасын федераль дәрәҗәдә кертү һәм федераль бюджетка, шул исәптән федераль бюджетка тиешле түләүләр нормативларын билгеләү; гидротехник корылмаларга капиталь ремонт ясау өчен финанслана торган максатчан маддәсен өстәмә детальләштерү кертү белән бәйле.

Дүртенче блок 97 төзәтмәне үз эченә ала.

Леонид Якунин әйтүенчә, барлык билгеләнгән төзәтмәләр объектив характерда, федераль бюджет проектына һәм федераль дәрәҗәдәге норматив хокукый актларга нигезләнә һәм бюджет керемнәрен 6,1 млрд. сумга , чыгымнарны 10,1 млрд. сумга арттыра.

Дәүләт Советы депутатлары тәкъдим ителгән закон проектын икенче укылышта хуплады, шуннан соң Бюджет, салымнар һәм финанс комитеты әгъзалары «2021 елга, 2022 һәм 2023 еллар план чорына Татарстан Республикасы Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты турында» закон проектын өченче укылышта карау өчен утырышка җыелды.

Леонид Якунин Комитет документны карады, аны бюджетның түбәндәге параметрлары белән өченче укылышта кабул итәргә тәкъдим итә дип белдерде:

- 2021 елда керемнәр 274 млрд. 636 млн. 726,5 мең сум тәшкил итәчәк, чыгымнар - 281 млрд. 668 млн. 284,1 мең сум, дефицит - 7 млрд. 31 млн. 557,6 мең сум.

- 2022 елда керемнәр - 279 млрд. 747 млн. 243,5 мең сум, чыгымнар - 285 млрд. 807 млн. 492,0 мең сум, дефицит - 6 млрд. 60 млн. 248,5 мең сум;

- 2023 елда керемнәр - 282 млрд. 810 млн. 55,7 мең сум, чыгымнар - 288 млрд. 990 млн. 545,4 мең сум, дефицит - 6 млрд. 180 млн. 489,7 мең сум.

Депутатлар 2021-2023 елларга республика бюджеты турында закон проектын хуплады.

ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин бюджетның киеренке, әмма реаль булуына игътибарны юнәлтте.