Татарстан Александр Коноваловны соңгы юлга озатты

2021 елның 6 мае, пәнҗешәмбе, 12:28

6 майда КФУның Мәрмәр залында Казан дәүләт университетының элеккеге ректоры Александр Коновалов белән хушлашу чарасы узды. ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин Татарстан Президенты һәм Хөкүмәте,  республика парламенты депутатлары исеменнән мәрхүмнең туганнарының, якыннарының һәм хезмәттәшләренең кайгысын уртаклашты.

Танылган Казан галиме истәлегенә багышланган матәм митингын КФУ ректоры, ТР Дәүләт Советы депутаты Илшат Гафуров ачты. Ул Александр Коноваловның Россиянең иң борынгы югары уку йортларының берсе һәм тулаем илебез фәнен үстерүдәге казанышларын билгеләп үтте. "Александр Иванович Казан университеты тарихында тирән якты эз калдырды", - диде ул.

ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин үз чыгышында Александр Коноваловның дөньякүләм танылган галим, Россия һәм Татарстан фәннәр академиясе академигы, Казан университетының атказанган профессоры, актив җәмәгать эшлеклесе һәм күренекле кеше булуын ассызыклады. "Талантлы галим-тикшеренүче Александр Иванович югары уку йорты иерархиясенең барлык баскычларын үткән. - Аның дистәләгән укучысы танылган галимнәргә әверелде, алар республикада гына түгел, аннан читтә дә уңышлы эшлиләр. Университетта эшләгән елларында аның төрле кешеләрнең уртак эш мәнфәгатьләрендә берләшергә, аларның мәнфәгатьләрен якларга, үз позициясен теләсә нинди дәрәҗәдә нык һәм аргументлы якларга сәләтле булуы ачык күренде. Һәм шунда ки, үзенең демократик традицияләре белән һәрвакыт дан тоткан Казан университеты, ирекле фикер йөртү рухын саклап калып, табигый дисциплиналарда гына түгел, гуманитар дисциплиналарда да яңа үрләргә күтәрелгән икән - монда, һичшиксез, Александр Ивановичның зур өлеше бар. Фәнни җитәкчелекнең "коноваловский" стиленең төп үзенчәлеге - тикшеренүләрнең фундаменталь булуы һәм гамәли аспектларын оста берләштерү. Шул рәвешле, академик һәм югары уку йортының республиканың әйдәп баручы предприятиеләре, Татарстан икътисады флагманнары белән тыгыз интеграцияләнүенә курс алынды".

Фәрит Мөхәммәтшин әйтүенчә, Александр Коновалов актив иҗтимагый эшчәнлек алып барган. "Күп еллар ул ТАССР Югары Советы депутаты булды, - дип искәртте ул. - Соңгы чакырылыш СССР Югары Советына сайланды, танылган төбәкара депутат төркеме әгъзасы булды. Безнең өчен, парламентарийлар, аның принципиаль идеяләре, яхшы киңәшләре, республиканың иҗтимагый тормышының күп кенә мәсьәләләре буенча объектив позициясе мөһим иде. Александр Иванович проблемага тирән чума, асылына барып җитә һәм уйланылган карарлар кабул итә алды".

Матәм чарасында шулай ук Казан институтлары җитәкчеләре, галимнәр, иҗтимагый һәм студентлар оешмалары вәкилләре дә Александр Коновалов турындагы истәлекләре белән уртаклашты.

"Кешеләргә игътибарлы, ачык һәм яхшы күңелле кеше - ул бөтенләйгә баш укытучы һәм остаз булып калачак. Александр Иванович Коновалов  аны белгән һәр кеше күңелендә  атаклы галим, көчле җитәкче һәм чын патриот булып мәңгегә калачак", - дип билгеләп үтте Фәрит Мөхәммәтшин митинг тәмамлангач журналистлар белән әңгәмәсендә.