2021 елның 25 октябре, дүшәмбе, 13:13

2022 елга һәм 2023 һәм 2024 еллар план чорына Татарстан Республикасы Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты турындагы закон проекты беренче укылышта кабул ителде.

Фонд директоры Алсу Мифтахова билгеләп үткәнчә, 2022 елда керемнәр 63 778 600,6 мең сум тәшкил итәчәк, чыгымнар - 63 863 481,6 мең сум. Дефицит 84 млн. 881 мең сум тәшкил итәчәк.

"Закон проекты белән тәкъдим ителгән документлар һәм материаллар бюджет законнарында билгеләнгән таләпләргә туры килә. Фонд бюджеты параметрлары Татарстан Республикасының база варианты буенча социаль-икътисадый үсеш фаразының төп макроикътисадый параметрлары нигезендә исәпләнгән», - дип басым ясады Бюджет, салымнар һәм финанс комитеты рәисе урынбасары Камил Нугаев, профиль комитетыннан өстәмә доклад белән чыгыш ясаганда.

Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты проекты парламент тыңлауларында һәм Дәүләт Советы комитетлары утырышларында каралды.

«2022 елга фонд бюджеты керемнәренең гомуми күләме 2021 елның расланган бюджетына 7,3 процентка арту белән фаразлана, - диде Камил Нугаев, - Фонд бюджеты керемнәренең төп өлешен Федераль мәҗбүри медицина иминияте фондыннан Татарстан Республикасы территориясендә медицина иминияте оешмасын финанс белән тәэмин итүгә алына торган субвенцияләр тәшкил итә. Әлеге керемнәр 2022 елда җан башына ММИ территориаль программасын финанс белән тәэмин итүнең җан башына нормативларын үстерү исәбенә 8,4% ка арта ".

2022 елда медицина хезмәткәрләренең хезмәт хакын, медикаментларга чыгымнарны, туклануны, коммуналь түләүләрне, шулай ук онкологик авыруларга медицина ярдәме күрсәтүгә финанслау күләмен арттыру күздә тотыла. Моннан тыш, COVID-19 кичергән татарстанлыларның медицина реабилитациясенә чыгымнар да исәпкә алынган.

"ММИ фонды бюджеты чыгымнары структурасында иң зур өлешне "Сәламәтлек саклау" бүлеге буенча чыгымнар тәшкил итә - бу 99,4%, - дип аңлатты Камил Нугаев, - бюджет ассигнованиеләренең төп өлеше дәүләт программаларын финанслауга юнәлдерелә - "Татарстан Республикасын территориаль планлаштыру системасын камилләштерү", "Махсуслаштырылган, югары технологияле, медицина ярдәмен дә кертеп, ашыгыч, шул исәптән махсуслаштырылган ашыгыч медицина ярдәмен күрсәтүне камилләштерү, медицина эвакуациясе".

Территориаль мәҗбүри медицина иминияте фонды бюджеты 84,9 млн. сум дефицит белән формалаштырылган, ул эчке финанслау чыганаклары белән тәэмин ителгән.

Закон проектына төзәтмәләр 5 ноябрьгә кадәр кабул ителәчәк, аннары документны икенче укылышта караячаклар.