Дәүләт Советында депутатлар өчен «Татар Википедиясе» темасына семинар узды

2021 елның 15 декабре, чәршәмбе, 21:20

Бүген парламентта Дәүләт Советы депутатлары, аларның ярдәмчеләре һәм аппарат хезмәткәрләре өчен «Татар Википедиясе» темасына семинар узды.

Семинарны Татарстаннан Россия Википедиа хәрәкәтендә катнашучы Фәрхать Фаткуллин алып барды. Аның белән таныштырганда, Дәүләт Советы Секретаре Лилия Маврина Фәрхать Фаткуллинның  Википедиянең актив катнашучысы булудан тыш “Ел википедиячесе - 2018”, Татарстан Республикасы Президенты каршындагы Татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре комиссиясе әгъзасы, шулай ук алты телне белгән югары класслы тәрҗемәче икәнен дә әйтеп үтте.

Фәрхать Фаткуллин татар Википедиясен булдыруның төп этаплары турында сөйләде. Ул республика җитәкчелеге тарафыннан әлеге эшкә зур әһәмият бирелүен билгеләп үтте. Баштарак бурыч Татарстан Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев тарафыннан куелган иде. Чыгыш матди һәм мәдәни дөнья феноменнарының планетаның цифрлы мәгълүмат системасына үрелүен күрсәткән презентация белән үрелеп барды.