Фәрит Мөхәммәтшин Экология һәм табигый ресурслар министрлыгы коллегиясе утырышында катнашты

2022 елның 18 гыйнвары, сишәмбе, 18:12

Бүген коллегия утырышында Татарстан Республикасы Экология һәм табигый ресурслар министрлыгының 2021 елдагы эшенә йомгаклар ясалды. Аның эшендә ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин катнашты.

Утырышны ачып, экология һәм табигый ресурслар министры Александр Шадриков билгеләп үткәнчә, министрлык тарафыннан "Экология" илкүләм проектын гамәлгә ашыру буенча актив эш алып барыла. Узган ел аның кысаларында Татарстан дүрт федераль проектта катнашкан: «Иделне сәламәтләндерү», «Чиста ил», «Уникаль су объектларын саклау» һәм «Урманнарны саклау». "Аларны гамәлгә ашыруга 3 млрд. 300 млн. сум акча җибәрелде, шул исәптән федераль бюджеттан 2,5 миллиардтан артык", - дип белдерде министр.

Быел Татарстан  «Россия территориясендә суларны тискәре йогынтыдан саклау  һәм гидротехник чараларның куркынычсызлыгын тәэмин итү» буенча  федераль проектта катнашырга ниятли.

Самосырово полигонын рекультивацияләү эшләре дәвам итә, дип билгеләде министр. «Рекультивациянең мөһим этабы актив дегазация системасын кертү булачак. Ул биогазны электр энергиясенә эшкәртергә мөмкинлек бирәчәк. Әгәр элек газ тирә-юньдә таралган һәм зыян китергән булса, казанлылар моны бик яхшы хәтерли, хәзер файда китерәчәк ", - дип билгеләп үтә Александр Шадриков.

Казанның биологик чистарту корылмаларын реконструкцияләү, шулай ук ләм кырларын бетерү эшләре алып барыла. «Кырларны рекультивацияләү проекты уникаль, - дип билгеләп үтте министр, - бу Россиядә беренче һәм хәзерге вакытта бердәнбер тәҗрибә. 4 ел дәвамында без техник этапны тәмамларга тиеш, ул төп бурычны хәл итә, җыелган ләм катламын зарарсызландыра".

ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин үз чыгышында билгеләп үткәнчә, илдәге экологик вәзгыять  хәзерге вакытта беренче планга чыга. Ул әлеге өлкәдә кабул ителгән төп карарларга һәм норматив-хокукый яңалыкларга тукталды. Аерым алганда, 2030 елга кадәр Россия үсешенең милли максатлары һәм экология һәм климат өлкәсендә федераль программа кысаларында экологик вәзгыятьне яхшырту буенча мөһим адымнар билгеләнгән.

Фәрит Мөхәммәтшин "Экология" илкүләм проектын гамәлгә ашыру буенча республика министрлыгы эшенә уңай бәя бирде. Идел елгасын савыктыру проектының үтәлешен бәяләп, парламент рәисе: "Безнең төп су артериясенә агып төшә торган пычрак суларны киметү, суның сыйфатын яхшырту һәм тулаем республика территориясендә үзәннәрнең экологиясен яхшырту буенча зур эш башкарылды", – дип билгеләп үтте. Ниһаять, дәүләт без күп еллар рәттән сөйләгән проблемага тотынды. Шул исәптән, безнең елгалар акваториясендә су төбенә киткән судноларны өскә чыгару буенча да".

Фәрит Мөхәммәтшин фикеренчә, сулыкларның торышын контрольдә тоту һәм чистарту  мөһим. «Яр ныгыту һәм чистарту чаралары үткәрелә, су саклау зоналары билгеләнә, - дип билгеләп үтте ул, - бу җәһәттән принципиальрәк булырга, табигатьне саклау прокуратурасын һәм эчке эшләр органнарын җәлеп итеп хокук бозуларны ачыклавыгызны, кисәтүегезне сорыйм».

Ведомствога, парламент башлыгы фикеренчә, табигатьне саклау законнарын бозуларның санын киметү өстендә эшләргә кирәк. Аерым алганда, урманнарны  законсыз кисүләр, хайваннар дөньясы объектларына һәм су биологик ресурсларына зыян китерү, чүп-чарны полигоннарга законсыз чыгару. "Мондый инцидентлар сезнең тарафтан аерым карау предметы булырга тиеш дип уйлыйм", - дип мөрәҗәгать итте Фәрит Мөхәммәтшин ведомство җитәкчелегенә һәм хезмәткәрләргә.

Калдыкларны утильләштерү һәм эшкәртү темасына кагылып, ул Дәүләт Советының агымдагы елның мартында Казанда "чүп-чар" реформасының хокукый аспектлары турында фикер алышу өчен Идел буе федераль округы субъектлары дәүләт хакимиятенең закон чыгару (вәкиллекле) органнары ассоциациясе утырышын уздыру инициаторы булуын әйтте һәм министрлыкны бу нисбәттән үз тәкъдимнәрен кертергә чакырды. Хәзерге вакытта парламент һәм хөкүмәт күрсәтелгән өлкәдә хокук куллану практикасы мониторингын алып бара.  "Без РФ субъектлары ничек кенә булса да очраша торган һәм федераль законнарны үзгәртүне таләп итә торган кайбер проблемаларны ачыкладык", - дип билгеләп үтте Фәрит Мөхәммәтшин.

Ул Экология һәм табигый ресурслар министрлыгы хезмәткәрләрен гражданнар сигналларына оператив җавап бирергә, шул исәптән социаль челтәрләрдә, иҗтимагый инициативаларга ярдәм итәргә, кешеләрне табигатьне саклау акцияләренә һәм проектларына активрак җәлеп итәргә өндәде.

Чыгышының ахырында Фәрит Мөхәммәтшин министрлыкка һәм аның җитәкчелегенә Дәүләт Советы белән актив хезмәттәшлек өчен рәхмәт белдерде һәм аеруча тырыш хезмәткәрләргә дәүләт бүләкләре тапшырды.