Дәүләт Советында “Бердәм Россия” фракциясе утырышы узды

2022 елның 23 сентябре, җомга, 10:09

Бүген Дәүләт Советының утыз дүртенче утырышы алдыннан узган «Бердәм Россия» фракциясе утырышында республикада авыл хуҗалыгы кооперациясенең нәтиҗәле практикалары турында сүз барды. Моннан тыш, фракция утырышында партиянең Региональ иҗтимагый кабул итү бүлмәсендә һәм җирле кабул итү бүлекчәләрендә 2022 елның сигез аенда бердәм россиялеләр эше турында хисап тәкъдим ителде. Утырышны “Бердәм Россия” фракциясе җитәкчесе Юрий Камалтынов үткәрде.

«Авыл хуҗалыгы өчен 2022 ел уңайлы булды, – дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров. – Бөртекле культураларның тулаем җыемы 5,335 млн. тонна тәшкил итте, шикәр чөгендере (бу 1,65 млн. тонна тамыр яисә 250 мең тоннага якын шикәр комы) һәм бәрәңге (1 млн. тоннадан артык) уңышы көтелә. Терлекчелектә 540 мең тонна ит, 1980 мең тонна сөт җитештерү көтелә. Барлык күрсәткечләр 2021 елга карый югары. Авыл хуҗалыгының тулай продукциясе күләме 273 млрд. сум күләмендә планлаштырыла, узган елга карата үсеш 11%ка тәшкил итә».

Марат Җәббаров әйтүенчә, авыл хуҗалыгы өлкәсендә дәүләт сәясәтенең иң мөһим өстенлекле юнәлешләренең берсе булып кече хуҗалыкларга ярдәм итү тора. Алар, гадәттә, тулаем авыл хуҗалыгы продукциясенең яртысына кадәрге өлешен җитештерә. Әлеге ярдәмнән тыш, бу секторда җитештерү күләмнәрен арттыруга шәхси ярдәмче хуҗалыкларны һәм фермерларны авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперациясенә җәлеп итү дә ярдәм итә.

Бүгенге көндә республикада 300дән артык авыл хуҗалыгы кооперативы эшли. Авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперациясен үстерү күп очракта берничә юнәлеш буенча дәүләт ярдәме күрсәтүгә бәйле. 2015 елдан башлап 100 кооператив 1 млрд. 754 млн. сумлык грант ярдәме алган, шул исәптән 2022 елда 6 кооператив – 133 млн. сум. Киләсе елга кооперативларга субсидияләр бирү бер ярым тапкырга артачак һәм 344 млн. сум тәшкил итәчәк, шул исәптән 279 млн. сум - федераль бюджеттан.

Республикада практик ярдәм күрсәтү өчен Авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге төзелдгән. «Халык әлегә кадәр бизнесны оештыру буенча консультацияләргә мохтаҗ», – дип басым ясады Марат Җәббаров.

Бүген үк парламентарий фракциясе утырышында иҗтимагый кабул итү партияләрендәге эшкә йомгак ясадылар. Юрий Камалтынов билгеләп үткәнчә, быелның 8 ае эчендә төбәк иҗтимагый кабул итү бүлмәсендә 2154 мөрәҗәгать каралган, шуларның 322се язма яки электрон формада кергән. Карау нәтиҗәләре буенча мөрәҗәгать итүчеләргә 70%тан артык гамәли һәм консультатив ярдәм күрсәтелгән. Фракция җитәкчесе сүзләренә караганда, гражданнар еш кына социаль тәэминат, сәламәтлек саклау, торак-коммуналь хезмәтләр күрсәтү мәсьәләләре буенча мөрәҗәгать итә.

«Бу чорда кабул итү бүлмәсендә шәхси кабул итүгә 1832 кеше мөрәҗәгать итте, 498 кабул итү уздырылды, - диде Юрий Камалтынов, - фракция депутатлары тарафыннан 194 кабул итү уздырылды, 689 кеше кабул ителде. Федераль дәрәҗәдәге парламентарийлар актив эшли. Россия Федерациясе сенаторлары һәм РФ Федераль Җыены Дәүләт Думасы депутатлары тарафыннан 77 кабул итү уздырылган, 492 кеше кабул ителгән.

8 айда җирле иҗтимагый кабул итү үзәкләренә 8 меңнән артык кеше мөрәҗәгать иткән, узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда 34%ка күбрәк.  Юрий Камалтынов барлык дәрәҗәдәге депутатларны җирле кабул итү бүлмәләре белән элемтәләрне ныгытырга һәм билгеләнгән графиктан да ким булмаган (кварталга бер тапкыр) алымнар үткәрергә чакырды.

Иҗтимагый кабул итү бүлмәсе “Бердәм” федераль проектын гамәлгә ашыру буенча 15 сынау төбәге арасына керде, аның кысаларында кабул итү мәйданчыгында коммерциячел булмаган оешмаларга ярдәм итү үзәге оештырылды. Проект кысаларында Коммерциячел булмаган оешмалар һәм Иҗтимагый кабул итү бүлмәсе арасында хезмәттәшлек турында 7 килешү имзаланган иинде. Региональ иҗтимагый кабул итү бүлмәсендә Украинаның көньяк-көнчыгышыннан һәм ЛХР дан күченеп килергә мәҗбүр булганнарга гуманитар һәм юридик ярдәм үзәге эшли, тәүлек буе кайнар линия оештырылган.

Депутатларның Төбәк кабул итү бүлмәсе белән хезмәттәшлегенең тагын бер формасы "Минем депутат" проекты булган. Быелның 8 аенда гражданнардан 82 сорау килгән.

Гражданнар үтенече буенча эш дәвам итә.  Республика парламентының   VI чакырылыш депутатлар сайлау кампаниясе барышында 8000 дән артык наказлар һәм тәкъдимнәр җыелган. «Халыкның аеруча конструктив һәм матди чыгымлы мәсьәләләре, ә бу 3020 наказ, Республика юл картасына кертелде. Муниципаль дәрәҗәдәге сораулар муниципаль юл карталарына керде, - дип белдерде Юрий Камалтынов, - 2022 елның II кварталы нәтиҗәләре буенча 8731 наказның 5150 е үтәлгән, бу 62% тәшкил итә".

Утырышта шулай ук фракция составында үзгәреш турында карар кабул ителде. Яңа сайланган депутатлар Дмитрий Анисимов һәм Рима Мөхәммәтшина "Бердәм Россия" фракциясе әгъзалары булып теркәлделәр.