Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты эшенә йомгак ясалды

2024 елның 29 марты, җомга, 14:10

Бүген Дәүләт Советы утырышында Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитетының 2019 елның сентябреннән 2024 елның февраленә кадәрге эш чоры өчен хисабы тәкъдим ителде. Эшне комитет рәисе Айрат Зарипов йомгаклады.

Дәүләт Советының Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты 2019 елның 20 сентябрендә оештырылган. Аның составына 14 депутат керә. Хисап чорында 53 утырыш үткәрелгән, 166 мәсьәлә каралган, шуларның 49ы контроль.

Айрат Зарипов билгеләп үткәнчә, агымдагы чакырылышның закон чыгару эшчәнлеге кысаларында комитет эшендә Татарстан Республикасы законнарының 47 проекты булган, шуларның 26 сы республика парламентарийлары тарафыннан эшләнгән.

Социаль мөһим закон проектлары турында сөйләгәндә, комитет рәисе билгеләп үткәнчә, комитет инициативасы буенча эшләнгән «Татарстан Республикасында гражданнарны патриотик тәрбияләү турында» Татарстан Республикасының яңа база законы проекты төп проектларның берсе булды. "Әлеге мәсьәләнең федераль дәрәҗәдә аерым законнар белән җайга салынганы юк, аны эшләгәндә республикада балалар һәм яшьләрне патриотик тәрбияләү буенча тупланган тәҗрибә, шулай ук Россия Федерациясенең башка төбәкләрендә әлеге мәсьәләне законнар белән җайга салу мисаллары исәпкә алынды", – дип ассызыклады Айрат Зарипов.

Айрат Зарипов билгеләп үткән тагын бер мөһим закон проекты – матди булмаган мәдәни мирасны саклау һәм үстерү мәсьәләсен законнар белән көйләүне камилләштерү белән бәйле. «Татарстан Республикасында матди булмаган мәдәни мирас турында» Татарстан Республикасы Законы 2017 елда ук кабул ителде һәм шулай ук федераль дәрәҗәдә аналогы булмаган алдынгы законнарның үрнәге булып тора», – дип искәртте депутат.

Айрат Зарипов аерым рәвештә комитетның күчмә утырышлары эше турында сөйләде, алар Идел буе федераль округының башка закон чыгару җыелышларының профильле комитетлары катнашында, Башкортостан Республикасы, Чуваш Республикасы кебек төбәкләрдә, шулай ук Марий Эл Республикасы Дәүләт Җыелышы комитеты белән берлектә узган.

"Комитетның барлык депутатларына утырышларда һәм башка чараларда актив катнашканнары, округларда актуаль мәсьәләләрне өстәмә өйрәнгәннәре өчен рәхмәт белдерәсем килә, сезнең битараф булмаган мөнәсәбәтегез аркасында бездә һәрвакыт барлык темалар конструктив һәм эчтәлекле рәвештә тикшерелә, җитди тәкъдимнәр һәм тәкъдимнәр кертелә», – дип ассызыклады Айрат Зарипов чыгышын тәмамлап.