Депутатлар округларда

2024 елның 29 марты, җомга, 15:44

Дәүләт Советы депутатларының округларда эше дәвам итә. Бу атнада парламентарийлар гражданнарны кабул иттеләр, республика халкы белән социаль әһәмиятле проектларны гамәлгә ашыру мәсьәләләре турында фикер алыштылар, «Тантана» театраль премиясе җиңүчеләренә бүләкләр тапшырдылар, сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән хатын-кызлар арасында «Татарстан энҗесе-2023» унынчы республика матурлык һәм талантлар конкурсына йомгак ясауда катнаштылар.

28 мартта депутат Руслан Нигъмәтулин Чаллыда 41нче микрорайонның территориаль иҗтимагый  үзидарә активы белән күчмә очрашу үткәрде. Элек ташландык территориядә төзелгән яңа скверны төзекләндерү проекты турында фикер алыштылар. Руслан Нигъмәтулин 41/06 һәм 41/13 йортлары янындагы яшел зонага сквер статусы бирү һәм алга таба төзекләндерү өчен шәһәрнең топонимик комиссиясенә мөрәҗәгать иткән. Шушы көннәрдә комиссия уңай карар кабул итте.

27 мартта Апас аграр көллияте базасында «Авыл яши» пилот проектын тормышка ашыру кысаларында семинар-укыту узды. Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте комитеты рәисе урынбасары Таһир Һадиев колледж студентлары, шулай ук җирлек башлыклары белән аралашты. Очрашуда катнашкан район халкы мондый проектның мөһимлеген һәм тарихи кыйммәтен билгеләп үтте.

27 мартта Буа дәүләт драма театрының яңа бинасы сәхнәсендә «Тантана» театр фестиваленең республика премиясе җиңүчеләренең исемнәре аталды. Тантана премиясе театр сәнгате өлкәсендәге иҗади казанышлары өчен бирелә, алар киң җәмәгатьчелек тарафыннан танылу ала. ТР Мәдәният министрлыгының театр премиясенә Татарстан театрларыннан 60 спектакль тәкъдим ителде. Театр премиясенә номинантлар 17 номинация буенча тәкъдим ителгән. Бүләкләрне лауреатларга Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары, Татарстанда «Кече ватан мәдәнияте» партпроекты координаторы Людмила Рыбакова тапшырды.

26 мартта Казанның "Сәйдәш" мәдәният үзәгендә «Ел казанышы - 2023» премиясе җиңүчеләрен бүләкләү тантанасы узды. Конкурс лауреатларын Социаль сәясәт комитеты рәисе Светлана Захарова һәм Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары Людмила Рыбакова сәламләде.

Гран-прига Девятаев исемендәге диңгез һәм елга флоты институты студенты Данис Хаджаев ия булды. Премия 2016 елдан бирле үткәрелә. Ел саен анда республика югары уку йортларының 500 гә якын студенты катнаша. Җиңүчеләр 17 номинациядә билгеләнде, алар арасында - «Елның иҗади шәхесе», «Елның спортчысы», «Елның җәмәгатьчесе» һәм башкалар.

25 мартта «Корстон»да Казан мәдәният институтының театр иҗаты кафедрасына нигез салынуга 55 ел тулуга һәм Бөтендөнья Театр көненә багышланган «Театр атналыгы» ачылу тантанасы узды. Театр атналыгын ачу тантанасында Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе Айрат Зарипов катнашты.

25 мартта Казанда мөмкинлекләре чикле хатын-кызлар арасында X Республика матурлык һәм талантлар конкурсына йомгак ясалды. Аның финалистлары Татарстанның төрле почмакларыннан ун кыз булды. Һәр кыз үзе турында алдан яздырылган видео визиткалар ярдәмендә сөйләде. Алар шулай ук жюрига үзләренең иҗади номерларын тәкъдим иттеләр, экспертларның сорауларына җавап бирделәр. Ел саен фестиваль Дәүләт Советының «Мәрхәмәт-Милосердие» берләшмәсе, ТР Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы һәм ТР Мәдәният министрлыгы ярдәме белән уза. Традиция буенча, «Мәрхәмәт-Милосердие» депутат берләшмәсе хатын-кызлары фестивальдә катнашучыларга ярдәм итәләр һәм аларны финалга кадәр озата баралар. Һәр кызга депутат беркетелә, ул аңа фотосессия оештыруда, күлмәк сайлауда ярдәм итә, иҗади номер әзерләүне күзәтә. Финалистларга ярдәмгә Дәүләт Советы депутатлары Светлана Вострикова, Ләлә Кудерметова, Альбина Насыйрова, Людмила Рыбакова, Алсу Тарханова һәм Нина Шимина килде.

20 мартта Тукай муниципаль районы территориясендә «ЛОКОЛО» цифрлы платформасын кертү мәсьәләсе буенча зона семинары узды. Эштә Татарстан Республикасы Тукай, Менделеевск, Минзәлә, Түбән Кама, Зәй, Актаныш районнары һәм Чаллы шәһәре вәкилләре, шәһәр һәм район ассоциацияләре җитәкчеләре, Татарстан Республикасы Кама аръягы зонасы муниципаль берәмлекләре вәкилләре, министрлыклар һәм ведомстволар вәкилләре катнашты. Чараның спикерлары булып Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык - төлек сәясәте комитеты рәисе Азат Хамаев чыгыш ясады.

Очрашу барышында бакчачылык һәм бакчачылык өлкәсендәге законнарны гамәлгә ашыру, төбәк бюджеты акчалары хисабына дәүләт ярдәме чаралары мәсьәләләре күтәрелде. Семинарда катнашучылар шулай ук республикада бакча җәмгыятьләрен үстерү перспективалары турында фикер алыштылар.