Татарстанның фәнни һәм мәгариф потенциалы гаять зур - КФУ ректоры Илшат Гафуров

2020 елның 27 мае, чәршәмбе, 13:22

Бүген парламент утырышында Дәүләт Советы депутаты, КФУ ректоры Илшат Гафуров, "Бердәм Россия" фракциясе исеменнән Татарстан АССРның 100 еллыгы белән котлап чыгыш ясаганда, республиканың фән һәм мәгариф өлкәләрендәге уңышларын ассызыклады.

Татарстанның тарихи үсешендә фән һәм югары мәктәпнең мөһим урынын билгеләп үтеп, ректорлар советы рәисе Казан университетының ничек барлыкка килүе һәм  үсүе турында сөйләде. "Әле 19 нчы гасырда ук безнең университет мөселман Көнчыгышын һәм Үзәк Азияне өйрәнү буенча бөтендөнья үзәкләренең берсе булып саналды, - диде Илшат Гафуров. - Бу университетка татар халкының милли үзаңы формалашу учагы булырга, милли зыялылар әзерләргә, массакүләм мәгърифәт үзәге булырга мөмкинлек бирде. Гражданнар сугышыннан соң университетка халык хуҗалыгы өчен тиз арада кадрлар әзерләү бурычы куелды. Моның өчен атаклы эшчеләр факультеты ачылды. Югары уку йортын тәмамлаучылар һәм укытучылар яшь республикада фәнни һәм тикшеренү, туган якны өйрәнү эшен оештыру һәм оештыру башында тордылар".

Илшат Гафуров сүзләренә караганда, Казан университеты Татарстанның югары мәктәбе бишеге булды, үзенең матди-техник һәм кадрлар потенциалын яңа мөстәкыйль югары уку йортлары: Казанның медицина, финанс-икътисадый, юридик, авиация һәм башка институтлары үсеше нигезе буларак тәкъдим итте.

" Бөек Ватан сугышы елларында Татарстан университетлар һәм академия фәне учреждениеләре тарафыннан үткәрелгән юл фәннең илнең көнүзәк мәнфәгатьләре белән тыгыз бәйләнешен күрсәтте, - дип басым ясады Казан университеты ректоры. - Бу чор физика, химия, математика, механика өлкәләрендә зур уңышларга ирешеп, республикада фән үсеше тарихында иң уңышлы чорның берсе булды. Кырыгынчы еллар ахырыннан яңа белгечлекләрнең шактый өлеше нефть чыгару башлану белән бәйле иде. Соңгы елларда университет нефть-газ тармагы өчен өч меңнән артык белгеч чыгарган. 90 нчы елларда республика югары уку йортлары укытучылары, хезмәткәрләре һәм студентлары үзгәртеп корудан соңгы чорның милли-дәүләт төзелеше процессларында актив катнашалар. Яңа Татарстанның барлык төп документлары өстендә эшләүче әйдәп баручы хокук белгечләре һәм университет тарихчылары аерым роль уйный. Нәкъ менә шул елларда республиканың академик бергәлеге Татарстан халыкларының мәдәни мирасы өлкәсендә масштаблы фундаменталь гамәли тикшеренүләр башлады. Төрки һәм ислам тикшеренүләренең үсеше Татарстан төрки һәм ислам дөньясы ягыннан Россиягә керү капкасы булганлыктан зур әһәмияткә ия".

Парламентарий шулай ЮНЕСКОның бөтендөнья мирасы исемлегенә кертелгән Борынгы Болгар һәм Зөя утрау-шәһәрчегенең гуманитар проектларын гамәлгә ашыруда республиканың академик җәмәгатьчелеге тарафыннан башкарылган эшләрнең зур әһәмиятен искәртте. Зур фәнни-мәгариф потенциалына ия булган Татарстан елдан-ел илебездән читтә дә таныла бара. Республикада 44 югары уку йорты, күп санда фәнни учреждениеләр һәм проект-конструкторлык бюросы бар, 120 илдән 150 мең студент белем ала. Илшат Гафуров сүзләренә караганда, әлеге потенциал республиканың фәнни һәм технологик лидерлыгын ныгытуга, аның озак вакытлы икътисадый тотрыклылыгын тәэмин итүгә юнәлдерелгән.