Хатын-кыз депутатлар "Сугыш хатын-кыз йөзле була алмый" проектын гамәлгә ашыру турында фикер алышты

2021 елның 26 феврале, җомга, 15:18

Бүген "Бердәм Россия" Бөтенроссия сәяси партиясенең Татарстан төбәк бүлеге башкарма комитетында хатын-кыз депутатларның  "Мәрхәмәт- Милосердие" берләшмәсе утырышы узды, анда "Сугыш хатын-кыз йөзле була алмый" социаль-гуманитар проектының икенче этабын гамәлгә ашыру мәсьәләләре каралды. Сораулар буенча фикер алышуда Дәүләт Советы, Казан шәһәр Думасы депутатлары һәм муниципаль районнар советлары катнашты.

Утырыш башында Дәүләт Советы Рәисе урынбасары, «Мәрхәмәт-Милосердие» хатын-кыз депутатлар берләшмәсе җитәкчесе Татьяна Ларионова билгеләп үткәнчә, Бөек Ватан сугышында катнашучыларга һәм тыл хезмәтчәннәренә һәрьяклап ярдәм күрсәтү мәсьәләләре барлык дәрәҗәдәге хатын-кызлар берләшмәләренең игътибар үзәгендә кала. "Татарстанда ялгыз хатын-кызларны тәрбияләү программасы гамәлгә ашырыла, - диде ул. - Безнең уртак бурычыбыз - сугышта катнашкан барлык хатын-кызларны һәм тыл хезмәтчәннәрен әлеге программа белән тәэмин итү".

Республикада "Сугышның хатын-кыз йөзле була алмый" проектын гамәлгә ашыру турында мәгълүматны ТР Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министры урынбасары Юлия Абдреева тәкъдим итте. Аның сүзләренә караганда, 2020 елда 1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышы тылында хезмәт итүче ялгыз һәм ялгыз яшәүче хатын-кызларны озак вакыт тәрбияләү системасы республиканың 13 муниципаль районын үз эченә алган. "2019 елда 1638 гражданга социаль ярдәм күрсәтелде, ә 2020 елда социаль хезмәт күрсәтүче кешеләр саны 3682 кешегә җитте, - дип билгеләде Юлия Абдреева. - Шуларның 563 е - ялгызларны озак тәрбияләү программасы буенча, 358 е тылда эшләүче".

Ютазы муниципаль районының "Сугыш хатын-кыз йөзле була алмый" социаль-гуманитар проектының икенче этабы кысаларында тыл хезмәтчәненең "истәлекләр дәфтәре" төзү тәҗрибәсе белән район хатын-кыз депутатлары берләшмәсе җитәкчесе Рәмзия Дәүләтханова уртаклашты.

Апас муниципаль районының хатын-кыз депутатлар берләшмәсе җитәкчесе Гүзәлия Зыятдинова утырышта катнашучыларга район социаль челтәрләрендә һәм массакүләм мәгълүмат чараларында Бөек Ватан сугышы елларында хатын-кызларның хезмәт батырлыкларын яктырту турында сөйләде.

"Сугыш хатын-кыз йөзле була алмый " проектын гамәлгә ашыру буенча кайбер муниципаль районнарның уңай тәҗрибәсен билгеләп үтеп, Татьяна Ларионова шәһәр округларының һәм муниципаль районнарның җирле үзидарә органнары депутатларына Бөек Ватан сугышында һәм тылда катнашучыларга лаеклы ярдәм күрсәтү эшен көчәйтергә чакырып мөрәҗәгать итте. "Алар турында бәйрәмнәрдә генә түгел, көн саен кайгыртырга кирәк, - дип билгеләде ул. - Аларга ярдәм итү, алар турында сөйләү, аларның батырлыгы - һәрберебезнең бурычы. Без моны эшләргә тиеш, һәм без моны булдырабыз".