Яңалыклар

июнь, 2024 ел
пәнҗешәмбе

Дәүләт Советының илле дүртенче утырышында җәмәгать судьяларын сайлау мәсьәләсе каралды. Кандидатлар Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты тарафыннан хупланган иде.

апрель, 2024 ел
җомга

Дәүләт Советының илле өченче утырышында җәмәгать судьяларын сайлау мәсьәләсе каралды. Җәмәгать судьялары итеп сайлануга кандидатларны ТР Югары Суды Рәисе вазыйфаларын башкаручы Эдуард Каминский тәкъдим итте.

апрель, 2024 ел
сишәмбе

Бүген Дәүләт Советында Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты утырышы узды, анда депутатлар мәктәпкәчә һәм гомуми белем бирү оешмаларында иминлекне тәэмин итү мәсьәләләре буенча фикер алыштылар, 2023 елда республика Хөкүмәтенең эш йомгаклары турындагы Хисапны карадылар, шулай ук җәмәгать судьялары итеп сайлау өчен кандидатураларны хупладылар.

март, 2024 ел
сишәмбе

Бүген Дәүләт Советында Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты утырышы узды, анда депутатлар янгын куркынычсызлыгы һәм янгыннан ирекле саклау турындагы республика законнарын гамәлгә ашыру мәсьәләләрен карадылар, шулай ук җәмәгать судьялары итеп сайлау өчен кандидатураларны хупладылар.

декабрь, 2023 ел
җомга

Бүген Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты утырышы булды, анда депутатлар Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкилнең "ТРда гражданнар мөрәҗәгатьләре турында" мәгълүматын, республикада җәмәгать юстициясен үстерү турында ТР Югары Суды мәгълүматын тыңладылар һәм берничә закон проектын карадылар.

декабрь, 2023 ел
пәнҗешәмбе

Бүген Дәүләт Советында узган матбугат конференциясендә республика закон проектларына коррупциягә каршы экспертиза үткәрү турында сүз барды. Журналистлар сорауларына Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты рәисе Шакир Яһудин, ТР юстиция министры Рөстәм Заһидуллин һәм парламент комитеты рәисе урынбасары Александр Чубаров җавап бирде.

ноябрь, 2023 ел
сишәмбе

Бүген Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты утырышында парламентарийлар җәмәгать тәрбиячеләре турында республика законын гамәлгә ашыру мәсьәләләре турында фикер алыштылар, шулай ук гражданнар мөрәҗәгатьләре һәм түләүсез юридик ярдәм күрсәтү турында ТР законнарына үзгәрешләр кертүне күздә тоткан берничә республика закон проектын карадылар.

ноябрь, 2023 ел
пәнҗешәмбе

Бүген ТР Дәүләт Советы утырышында «Татарстан Республикасында гражданнарның җыелышлар, митинглар, демонстрацияләр, урам йөрешләре һәм пикетлар уздыру хокукларын гамәлгә ашыру шартларын тәэмин итү турында» Татарстан Республикасы Законының 10 статьясына үзгәреш кертү хакында» закон проекты каралды. Документ беренче һәм өченче укылышта кабул ителде.

октябрь, 2023 ел
сишәмбе

Бүген ТР Юстиция министрлыгында Законлылык һәм хокук тәртибе комитетының күчмә утырышы булды, анда депутатлар республиканың башкарма хакимият органнарында һәм җирле үзидарә органнарында норматив хокукый актларга һәм аларның проектларына коррупциягә каршы экспертиза үткәрү мәсьәләләре буенча фикер алыштылар. Моннан тыш, профильле комитет әгъзалары «2024 елга, 2025 һәм 2026 еллар план чорына Татарстан Республикасы бюджеты турында» закон проектын хупладылар. Утырыш эшендә Татарстан Республикасы юстиция министры Рөстәм Заһидуллин, Татарстанда Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил Сәрия Сабурская, Татарстан Республикасы икътисад министрының беренче урынбасары Олег Пелевин һәм Татарстан Республикасы финанс министры урынбасары Алла Анфимова катнашты. Утырышны Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты рәисе Шакир Яһудин үткәрде.

октябрь, 2023 ел
сишәмбе

Бүген Дәүләт Советында Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты утырышы узды, анда депутатлар «Хәрби бурыч һәм хәрби хезмәт турында» Федераль законның 24 статьясына һәм «Альтернатив гражданлык хезмәте турында» Федераль законның 4 статьясына үзгәрешләр кертү хакында» республика парламентының закон чыгару инициативасы проектын хупладылар, шулай ук берничә федераль һәм республика закон проектларын карадылар. Утырышны комитет рәисе Шакир Яһудин үткәрде.