Фәрит Мөхәммәтшин «Җиңүгә юл: тарихка кергән язмышлар» күргәзмәсен ачты

2021 елның 28 апреле, чәршәмбе, 16:05

Бүген Казанда “Россия - Минем тарих” тарихи паркы территориясендә (Казан ярминкәсе) Татарстан Республикасы Архив эше буенча Дәүләт комитеты тарафыннан оештырылган «Җиңүгә юл: тарихка кергән язмышлар» дигән интерактив күргәзмә ачылды. Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 76 еллыгына багышланган күргәзмәдә катнашучыларны һәм кунакларны Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин сәламләде.

“Гадәттә без Җиңү көне алдыннан тематик күргәзмәләр ачабыз, ветераннар белән очрашабыз, җирләү урыннарында, сугышчылар истәлегенә куелган монументларда йөрибез, - дип билгеләп үтте Фәрит Мөхәммәтшин, - бу Бөек Җиңүгә зур өлеш керткән якташларыбыз, татарстанлыларның батырлыгына һәм каһарманлыкка хөрмәт күрсәтү өчен эшләнә”.

Республика парламенты җитәкчесе сугыш турындагы истәлекне яшь буынга тапшыру мөһимлегенә басым ясады.  "Безнең халыкка авыр минутларда берләшү гадәте хас һәм изге, үзара ярдәм - Җиңүне якынайтырга ярдәм иткән сыйфатлар", - диде Фәрит Мөхәммәтшин һәм җыелганнарга тыныч тормыш теләде.

Интерактив күргәзмә экспозицияләре татарстанлыларның - тыл хезмәтчәннәренең Бөек Җиңүгә зур өлеш керткән батырлыгына багышланган. Күргәзмә «Мәрхәмәт - Мәрхәмәт» Дәүләт Советының хатын-кыз депутатлар берләшмәсе актив ярдәме белән оештырылган. Күргәзмәнең аерым стенды "Сугыш хатын-кыз йөзле була алмый" махсус проектына багышланган, аның кысаларында депутатлар Бөек Ватан сугышы катнашучыларны һәм тыл хезмәтчәннәре кайгыртуны үз  өстенә алган. Экранда тылда эшләүче Татарстан хатын-кызларының биографияләре һәм язмышлары тәкъдим ителгән.

Социалистик хезмәт герое, ветеран Николай Фролов күргәзмә оештыручыларына документлар һәм материаллар белән зур эш алып барулары, ә республика җитәкчелеге - ветераннарга - тыл хезмәтчәннәренә ярдәм итүләре өчен рәхмәт белдерде . "Әйе, сугышның беренче елларында барлык ир-ат халкы фронтка китте, әмма тылда калганнар  Ватанны саклаучыларны бөтен кирәк-ярак: азык-төлек, корал белән тәэмин итү өчен барысын да эшләделәр, - дип сөйләде Николай Фролов, - һәм бу хезмәтләрдән башка безнең уртак Җиңү мөмкин булмас иде".

Татарстан Республикасы Архив эше буенча Дәүләт комитеты рәисе Гөлнара Габдрахманова әйтүенчә, күргәзмә битараф булмаган татарстанлылар аркасында мөмкин булган, алар күп еллар дәвамында архивка сугыш чоры чынбарлыгы белән бәйле документларны һәм артефактларны тапшырганнар. Ведомство җитәкчесе билгеләп үткәнчә, күргәзмәдә май бәйрәмнәре көннәрендә ата-аналары, әбиләре һәм бабалары белән бергә экспонатлар белән танышырга киләчәк мәктәп укучыларын бик көтәләр, чөнки "авыр хәрби бизгәк" һәр йортка һәм һәр гаиләгә кагылган.

Ачылу тантанасында Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Татьяна Ларионова, ветераннар, Бөек Ватан сугышында катнашучылар һәм тыл хезмәтчәннәре, хезмәткәрләре элек Бөек Ватан сугышында катнашкан предприятиеләр вәкилләре катнашты.