Митинглар турындагы республика канунына үзгәрешләр кертелә

2023 елның 22 феврале, чәршәмбе, 13:09

Бүген Дәүләт Советы утырышында җыелышлар, митинглар, демонстрацияләр, урам йөрешләре һәм пикетлар уздыруга гражданнарның хокукларын гамәлгә ашыру шартларын тәэмин итү турында закон проекты беренче укылышта кабул ителде. Әлеге закон проектын эшләү республика законнарын федераль законнарга туры китерү зарурлыгы белән бәйле.

Республиканың юстиция министры Рөстәм Заһидуллин билгеләп үткәнчә, узган елның декабрендә федераль законнарга үзгәрешләр кертелде, аерым алганда, митинглар турында федераль законның 8 маддәсе җыелышлар, митинглар, урам йөрешләре, демонстрацияләр уздыру тыела торган урыннар исемлеге белән тулыландырылды. Мондый урыннарга түбәндәгеләр кертелгән иде:

1) елга, диңгез, тимер юл һәм автомобиль вокзаллары һәм станцияләре, аэропортлар, диңгез, елга портлары, пристаньнар биналары һәм территорияләре;

2) мәгариф оешмалары, медицина оешмалары, халыкны социаль яклау оешмалары биналары һәм территорияләре, балалар һәм спорт мәйданчыклары;

3) гавами хакимият органнары биналары, шулай ук мондый биналарга турыдан-туры якын торган территорияләр, тормыш тәэмин итү объектлары, шул исәптән электр, җылылык, су үткәрү челтәрләренең, су белән тәэмин итү челтәрләренең, газ белән тәэмин итү челтәрләренең эшчәнлеген тәэмин итүче биналар;

4) гыйбадәт биналары, биналары һәм корылмалары, шулай ук мондый биналар һәм корылмалар урнашкан җир кишәрлекләре, хаҗ кылу урыннары.

РФ субъектларына җыелышлар, митинглар, урам йөрешләре һәм демонстрацияләр уздыру тыела торган урыннарны өстәмә рәвештә билгеләү хокукы бирелде. Әмма бу очракта региональ закон белән адреслы яисә мондый урыннарның урнашуын күрсәтүче башка юнәлешләр билгеләнергә тиеш.

Закон проектын эшләүчеләр фикеренчә, бүгенге көндә вәкаләтле органнар фикерен исәпкә алып, республика территориясендә мондый өстәмә урыннар билгеләү күздә тотылмый.

Как отметил заместитель председателя Комитета по законности и правопорядку Александр Чубаров, законопроект был сегодня рассмотрен на заседании профильного комитета и подержан депутатами.

Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты рәисе урынбасары Александр Чубаров билгеләп үткәнчә, закон проекты бүген профильле комитет утырышында каралган һәм депутатлар тарафыннан хупланган

Кабул ителгән закон проекты якын араларда Татарстан Республикасы Рәисенә кул куюга юнәлдереләчәк.