Республиканың Үзәк сайлау комиссиясе рәисе җиденче чакырылыш Дәүләт Советы депутатларын сайлау нәтиҗәләре турында мәгълүмат бирде

2024 елның 20 сентябре, җомга, 10:41

Бүген парламент утырышында Татарстанның Үзәк сайлау комиссиясе рәисе Андрей Кондратьев җиденче чакырылыш Дәүләт Советына депутатлар сайлау нәтиҗәләре турында чыгыш ясады.

Ул билгеләп үткәнчә, республиканың барлык дәүләт хакимияте органнары сайлау кампаниясенә әзерлек һәм аны уздыру буенча зур эш башкарды. ТР Үзәк сайлау комиссиясе барысына да - кандидатларга, сәяси партияләрнең төбәк бүлекчәләренә, сайлау комиссияләре әгъзаларына, күзәтүчеләргә һәм сайлаучыларга рәхмәт белдерде.

Республика Үзәк сайлау комиссиясе әгъзаларының карары нигезендә җиденче чакырылыш Дәүләт Советы депутатларын республика сайлау округы буенча һәм 49 бермандатлы сайлау округлары буенча сайлаулар булган һәм дөрес узган дип танылды. 34 нче Чистай округында тавыш бирү округ сайлау комиссиясе карары белән 1 декабрьгә кичектерелде.

Сайлауда 2 096 980 кеше катнашты, бу Татарстан сайлаучыларының 71,63 проценты. Тавыш бирү йомгаклары буенча депутат мандатлары партия исемлекләре аша ике партия арасында бүленгән – «Бердәм Россия» (44 мандат) һәм КПРФ (6 мандат). Бер мандатлы округларда 42 мандатны " Бердәм Россия «партиясе алды, икешәр мандатны ЛДПР,» яңа кешеләр «алды, берсен “Гадел Россия”, тагын икесе үз-үзен тәкъдим итүчеләр сайланды. «Шулай итеп, ТР Дәүләт Советының яңа составында Россиянең барлык биш партиядән дә депутатлар бар, - дип ассызыклады Андрей Кондратьев, - сайлау процессы Россия Федерациясе территориясендә гамәлдә булган барлык сайлау стандартлары нигезендә оештырылды».

Бердәм тавыш бирү көнендә республика территориясендә сайлаулар барышын 16 678 күзәтүче күзәтте. Бик күп сайлаучылар булган территория сайлау комиссияләре, участок сайлау комиссияләресе  биналарында видеокүзәтү чаралары урнаштырылган иде. Калганнарында ТР Үзәк сайлау комиссиясе ярдәме нигезендә видеотеркәү чаралары кулланылды.

Андрей Кондратьев әйтүенчә, тавыш бирү процессы террорчылыкка каршы, янгынга каршы, иминлек куркынычсызлыгы ягыннан тәэмин ителде.  "Гомумән алганда, Татарстанда сайлау кампаниясе җәмәгать контроле астында оешкан төстә узды. Сайлау кампаниясе чорында " кайнар линия» гә 732 кеше шалтыраткан. Аларның 60,7проценты –мәгълүмат сорап мөрәҗәгать итүчеләр булган, үзәк сайлау комиссиясенә агитация мәсьәләләре буенча 21 мөрәҗәгать кергән. Сайлау кампаниясе чорында да, тавыш бирү көнендә дә барлык хәбәрләр, мөрәҗәгатьләр оператив тикшерелде, каралды, гариза бирүчеләргә тиешле җаваплар җибәрелде», – дип хәбәр итте ТР Үзәк сайлау комиссиясе рәисе.

Андрей Кондратьев билгеләп үткәнчә, республика сайлауның мөһим этапларында – тәкъдим итү, теркәү – конфликтларсыз, шикаятьләрсез һәм суд тикшерүләреннән башка тыныч узды. 32 меңнән артык татарстанлы " мобиль сайлаучы «сервисыннан файдаланып тавыш биргән.

Чыгышын тәмамлап, Андрей Кондратьев республикада парламент сайлаулары нәтиҗәләренең уңай булуын, бу сайлау тәҗрибәсен киләсе  сайлау кампанияләрен уздырганда кулланылачагын әйтте.  2025 елда республика Рәисен һәм җирле үзидарә органнарының 7500дән артык депутатын сайлау булачак.

Җиденче чакырылыш Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутатларын сайлау нәтиҗәләре турындагы мәгълүматны депутатлар игътибарга алды