Яңалыклар

февраль, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Бүген Дәүләт Советы утырышында халыкка адреслы социаль ярдәм күрсәтү турында законның 3 һәм 83 статьяларына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты беренче укылышта һәм тулаем алганда кабул ителде. Документ капиталь ремонтка кертем түләүгә чыгымнарны компенсацияләүгә кагыла.

Бүген Дәүләт Советы утырышында шәһәр төзелеше эшчәнлеге турында республика законнарына үзгәрешләр кертү һәм күпфатирлы йортларда гомуми мөлкәткә капиталь ремонт ясауны оештыру турында закон проектлары беренче укылышта кабул ителде. Ике документ та территорияләрне комплекслы үстерүне законнар белән җайга салуга кагыла һәм республика законнарын федераль законнарга туры китерүгә юнәлдерелгән. Закон проектларына төзәтмәләр 1 мартка кадәр кабул ителә, шуннан соң документлар икенче укылышта каралачак.

Бүген Дәүләт Советы утырышында Татарстан Республикасында Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил Сәрия Сабурская 2020 елдагы эшчәнлеге  турында чыгыш ясады.

Бүген Дәүләт Советы утырышында «Транспорт салымы турында» Татарстан Республикасы Законының  6 статьясына үзгәрешләр кертү хакында» Татарстан Республикасы законы проекты каралды.

Бүген Дәүләт Советы депутатлары ТР Бюджет кодексына үзгәреш кертү турында республика закон проектын кабул итте. Документ федераль законнарга туры китерүгә юнәлдерелгән.

Бүген парламент утырышында «Татарстан Республикасында органик продукция җитештерүне үстерү турында» ТР закон проекты беренче укылышта кабул ителде. «Республикада һәм тулаем илдә шушы эшкә тотыныр вакыт җитте», — диде Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин.

ТР Сайлау кодексына үзгәрешләр кертү турындагы закон проекты бүген Дәүләт Советы утырышында икенче укылышта кабул ителде.

Бүген парламентның унтугызычы утырышында «Татарстан Республикасында гражданрарның җыелышлар, мтинглар, демонстрацияләр, урам йөрешләре һәм пикетлар уздыруга хокукларын гамәлгә ашыру шартларын тәэмин итү турында» Татарстан Республикасы законының 3 статьясына үзгәреш кертү хакында» ТР закон проекты каралды.

Бүгенге утырышта Татарстан Республикасы судьяларының квалификация коллегиясендә җәмәгатьчелек вәкилләре турында законының 1 статьясына үзгәреш кертү хакында закон проекты беренче укылышта һәм тулаем  кабул ителде. Закон проектында судьяларның квалификация коллегиясендә җәмәгатьчелек вәкилләре вәкаләтләре чоры беркетелә.

Бүген Дәүләт Советы утырышында депутатлар җәмәгать судьяларын сайлау мәсьәләсен карадылар. Республиканың Югары суды тарафыннан тәкъдим ителгән һәм профиль комитеты тарафыннан хупланган судьялар бертавыштан сайланды.