Яңалыклар

июль, 2021 ел
пәнҗешәмбе

Дәүләт Советында язгы сессия ябылды. Депутатлар чираттагы утырышка сентябрь аенда җыелачак. 23 нче утырыш тәмамланыр алдыннан ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин республика парламентының быелның беренче яртыеллыгындагы эшенә йомгак ясады.

Бүген Дәүләт Советы депутатлары Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне мониторинглау буенча федераль хезмәт департаменты эшчәнлеге һәм республика территориясендә әйләнә-тирә мохитнең торышы турындагы мәгълүматны тыңладылар. Материалларны ведомстволар җитәкчеләре Анна Носкова һәм Сергей Захаров тәкъдим итте.

Дәүләт Советы тарафыннан «Татарстан Республикасында муниципаль берәмлекләрнең җирле үзидарә органнарына Татарстан Республикасы территориясендә гражданнарның аерым категорияләре өчен җәмәгать транспорты хезмәтләреннән бертигез дәрәҗәдә файдалану мөмкинлеген тәэмин итү өлкәсендә аерым дәүләт вәкаләтләрен бирү турында» Татарстан Республикасы Законына үзгәрешләр кертү хакында» 209-6 номерлы Татарстан Республикасы законы проекты каралды. Закон проектын Торак сәясәте һәм инфраструктура үсеше комитеты рәисе Александр Тыгин тәкъдим итте.

Бүген Дәүләт Советы утырышында депутатларга республиканың Хисап палатасының 2020 елдагы эшчәнлеге турында хисап бирелде. Доклад белән ТР Хисап палатасы Рәисе урынбасары Альберт Вәлиев чыгыш ясады.

Бүген Дәүләт Советы утырышында депутатлар чит ил гражданлыгы булган Россия Федерациясе гражданнары өчен дәүләт һәм муниципаль вазыйфаларны, дәүләт һәм муниципаль хезмәт вазыйфаларын һәм  башка вазыйфаларны биләүне тыюны күздә тоткан "Татарстан Республикасының аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында" ТР законы проектын карадылар һәм кабул иттеләр. Документны Дәүләт төзелеше һәм җирле үзидарә комитеты рәисе Альберт Хәбибуллин тәкъдим итте.

Бүген Дәүләт Советы утырышында депутатлар җәмәгать судьяларын сайлау һәм җәмәгать судьясы вазыйфаларын йөкләү турындагы мәсьәләләрне карадылар. Республиканың Югары суды тарафыннан тәкъдим ителгән һәм профиль комитеты тарафыннан хупланган судьялар бертавыштан сайланды.

Бүген Татарстан Республикасы Дәүләт Советы утырышында урманнардан файдалану турында республика законына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты берьюлы өч укылышта кабул ителде. Документ республика Президенты Рөстәм Миңнехановка имза салуга юнәлтелә.

Бүген ТР Экология кодексына үзгәрешләр кертү турында закон проекты Дәүләт Советы утырышында беренче укылышта һәм тулаем алганда кабул ителде.

Бүген Татарстан Республикасы Җир кодексына үзгәрешләр кертү турында закон проекты Дәүләт Советы утырышында беренче укылышта һәм тулаем алганда кабул ителде. Арендаторларның экотуризм өлкәсендәге проектлар өчен сатулар үткәрмичә җир кишәрлекләре алу хокукын беркетүче документ республика Президенты Рөстәм Миңнехановка имзалануга юнәлтелә һәм шуннан соң закон статусына ия булачак. Закон проекты депутатлар Азат Хамаев һәм Таһир Һадиев тарафыннан эшләнгән.

Бүген беренче укылышта һәм тулаем 2021 елга һәм 2022 һәм 2023 елларның планлы чорына бюджет турында республика законына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты кабул ителде. Үзгәрешләр техник характерга ия һәм Бөтенроссия халык санын алуны үткәрүгә бүлеп бирелгән бюджет ассигнованиеләрен яңадан бүлү механизмын аныклый.