Яңалыклар

сентябрь, 2021 ел
пәнҗешәмбе

17-19 сентябрьдә Азино һәм Студентлар сайлау округлары буенча Дәүләт Советы депутатларын өстәмә сайлаулар узды. «Казан шәһәре ЖИК» компанияләр төркеме генераль директоры Эмиль Хөснетдинов һәм «ТАНЕКО» АҖ беренчел профсоюз оешмасы рәисе Ренат Сибгатуллин Дәүләт Советы депутатлары итеп сайланды.

Бүген Татарстан Республикасы Гаилә кодексына һәм мәгариф турында республика законына үзгәрешләр кертү турында закон проекты Дәүләт Советы утырышында беренче укылышта һәм тулаем  кабул ителде. Закон проектын депутат Нияз Гафиятуллин тәкъдим итте.

Бүген Дәүләт Советы утырышында вөҗдан иреге турында һәм дини берләшмәләр турында республика законына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде.

Бүген Дәүләт Советы утырышында республика Җир кодексына үзгәрешләр кертү турында закон проекты беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде.

Бүген Дәүләт Советы утырышында җайга салу йогынтысы бәяләнергә тиешле норматив хокукый актлар проектлары исемлеген киңәйтүне күздә тоткан закон проекты каралды. Парламентның профильле комитеты тәкъдиме буенча, «Татарстан Республикасы норматив хокукый актлары проектларының җайга салу йогынтысын бәяләүне, Татарстан Республикасы норматив хокукый актларының факттагы йогынтысын бәяләүне уздыру һәм аларга экспертиза ясау тәртибе турында» Татарстан Республикасы Законына үзгәрешләр кертү хакында» Татарстан Республикасы законы проекты беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде.

Бүген Дәүләт Советы утырышында оешмалар мөлкәтенә салым турында республика законына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде.

Агымдагы елның июнендә ТР Иҗтимагый палатасының Дәүләт Советы квотасы буенча расланган өч кешенең вәкаләтләре вакытыннан алда туктатылу сәбәпле, парламентның егерме дүртенче утырышында палатаның яңа әгъзаларын раслау турындагы мәсьәлә каралды.

Бүген Дәүләт Советы утырышында 2022 елга Татарстан Республикасының хезмәт базары үзенчәлекләрен чагылдыра торган региональ коэффициентны билгеләү турында закон проекты беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде. Парламентарийлар республиканың Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының 2022 елда хезмәт мигрантлары өчен керемгә салымны исәпләү өчен региональ коэффициентны раслау турындагы тәкъдимен хуплады.

Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Ана капиталын торак шартларын яхшыртуга юнәлдерү кагыйдәләренә үзгәрешләр кертү мәсьәләсе буенча Россия Хөкүмәте Рәисе Михаил Мишустинга мөрәҗәгать итте.

Дәүләт Советы Иннополис шәһәре территориясендә югары автоматлаштырылган транспорт чараларын эксплуатацияләү буенча цифрлы инновацияләр өлкәсендә эксперименталь хокукый режим урнаштыруны мөмкин дип саный. Республика Хөкүмәте парламентка шундый тәкъдим белән мөрәҗәгать итте.