Яңалыклар

март, 2024 ел
чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясендә Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитетының һәм комитет каршындагы Экспертлар советының күчмә уртак утырышы узды, анда республика Фәннәр академиясе эшчәнлеге турында хисап каралды. Моннан тыш, парламентарийлар Татарстанда фәнни-технологик үсеш елын үткәрү буенча төп чаралар турында фикер алыштылар, Мәгариф турында республика законына үзгәрешләр кертү турындагы закон проектын карадылар һәм комитетның 2024 елның икенче кварталына эш планын расладылар.

декабрь, 2023 ел
дүшәмбе

Бүген Дәүләт Советында узган Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты утырышында республиканың Халык сәнгате кәсепләре һәм һөнәрләре турындагы законнарны мониторинглау нәтиҗәләре турында фикер алыштылар. Парламентарийлар республика мәдәният министрлыгына бу юнәлештә эшне көчәйтергә тәкъдим иттеләр.

сентябрь, 2023 ел
сишәмбе

Бүген Дәүләт Советында Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты утырышы узды, анда парламентарийлар Дәүләт Советының Россия Федерациясе Фән һәм югары белем министры Валерий Фальковка мөрәҗәгать проекты турында фикер алыштылар, 2022 елда Татарстанда мәгарифне үстерү программаларын гамәлгә ашыру турында чыгыш тыңладылар, шулай ук мәгариф турында республика законына үзгәрешләр кертү турында закон проектын карадылар. Утырыш эшендә Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов катнашты.

июль, 2022 ел
чәршәмбе

Бүген Дәүләт Советында Мәгариф, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе урынбасары Людмила Рыбакова “Югары икътисад мәктәбе” тикшеренү университеты вәкилләре белән очрашты. Яклар дини белем бирү программаларын гамәлгә ашыру мәсьәләләре буенча фикер алышты.

июль, 2022 ел
сишәмбе

Бүген Казан педагогика көллиятендә узган Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитетының күчмә утырышында мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләре һәм гомуми белем бирү мәктәпләре өчен педагогик кадрлар әзерләү турында сүз барды. Моннан тыш, парламентарийлар гомуми белем бирү оешмаларын капиталь ремонтлау мәсьәләләре буенча фикер алыштылар, кайбер федераль закон проектларын карадылар һәм 2022 елның язгы сессиясе чорында комитет эшенә йомгак ясадылар.

май, 2021 ел
сишәмбе

Бүген Актаныш районында Татарстан Республикасы Дәүләт Советының Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитетының һәм Башкортостан Республикасы Дәүләт Җыелышы - Корылтаеның Мәгариф, мәдәният, яшьләр сәясәте һәм спорт буенча комитетының берләштерелгән күчмә утырышы узды. Анда парламентарийлар туган телләрне саклау һәм үстерү мәсьәләләре, шулай ук мәдәниятләр диалогын үстерүдә аларның роле турында фикер алыштылар. Утырыш эшендә Татарстан һәм Башкортстан парламентлары башлыклары Фәрит Мөхәммәтшин һәм Константин Толкачев катнашты.

декабрь, 2020 ел
дүшәмбе

Бүген Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты утырышы узды. Анда парламентарийлар Татарстан Республикасында полилингваль белем бирүне үстерү перспективалары, шулай ук ТРның 2030 елга кадәр социаль-икътисадый үсеш стратегиясен гамәлгә ашыру барышы буенча фикер алыштылар. Утырыш эшендә Дәүләт Советы Рәисе урынбасарлары Марат Әхмәтов һәм Татьяна Ларионова катнашты.

апрель, 2020 ел
пәнҗешәмбе

Бүген Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты утырышы узды, анда парламентарийлар Татарстан Республикасында дистанцион белем бирүне оештыру мәсьәләләре буенча фикер алыштылар. Комитет эше элемтәнең мәгълүмат-телекоммуникация челтәрләрен кулланып аерым режимда узды. Биш депутат утырышта видеоконференция форматында  катнашты.

март, 2020 ел
чәршәмбе

Бүген парламентның Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты утырышында «Татарстан Республикасында архив эше турында» законның  ни рәвешле гамәлгә ашырылуы хакында сөйләштеләр.

ноябрь, 2019 ел
чәршәмбе

Казан дәүләт мәдәният институтында кайбер юнәлешләр буенча бюджет урыннар аз булу проблемасы күтәрелде. Бу хакта Дәүләт Советында Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты утырышында фикер алыштылар.

Тэги: Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты