Яңалыклар

сентябрь, 2023 ел
пәнҗешәмбе

"Хөкүмәт сәгате" кысаларында республика парламентының кырык җиденче утырышында депутатлар "Матди булмаган этномәдәни байлык өлкәсендә аерым мәсьәләләрне җайга салу турында" гы законны гамәлгә ашыруның барышы турында мәгълүмат тыңладылар, аны республика мәдәният министры Ирада Әюпова тәкъдим итте.

Бүген Дәүләт Советы депутатлары Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2022 елда мәгарифне үстерү программаларын гамәлгә ашыруның барышы турындагы еллык докладын тыңладылар. Мәгълүматны ТР Мәгариф һәм фән министры Илсур Һадиуллин тәкъдим итте.

Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Россия Федерациясе Фән һәм югары белем бирү министры Валерий Фальковка югары белем бирү оешмаларының спорт-сәламәтләндерү лагерьларын реконструкцияләү турында мөрәҗәгать юллаячак. Мондый карар бүген парламентның кырык җиденче утырышында кабул ителде.

Бүген Дәүләт Советы утырышында мәгариф турында республика законына үзгәрешләр кертү турында закон проекты беренче укылышта кабул ителде. Республика законнарын федераль законнарга туры китерү максатыннан эшләнгән документ мәгариф өлкәсендә инновацион эшчәнлек турындагы нигезләмәләрне төгәлләштерә, шулай ук максатчан кабул итү һәм максатчан укыту механизмын камилләштерү өлешендә үзгәрешләр кертә.

Бүген Дәүләт Советы утырышында Республиканың Гаилә кодексына үзгәрешләр кертү турында закон проекты беренче укылышта кабул ителде.

Бүген Дәүләт Советы утырышында «Татарстан Республикасында шәһәр төзелеше эшчәнлеге турында» Татарстан Республикасы Законының 18 статьясының үз көчен югалтуын тану хакында», «Татарстан Республикасында күпфатирлы йортларда гомуми мөлкәткә капиталь ремонт ясауны оештыру турында» Татарстан Республикасы Законының 2 һәм 5 статьяларына үзгәрешләр кертү хакында», «Татарстан Республикасы территориясендә автомобиль юллары һәм  юл эшчәнлеге турында» Татарстан Республикасы Законының 25 статьясына үзгәреш кертү хакында» законы проектлары каралды.

Бүген Дәүләт Советының кырык җиденче утырышында парламентарийлар Экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте комитетының 2019 елның сентябреннән 2023 елның сентябренә кадәрге чордагы эше турындагы хисабын тыңладылар. Мәгълүматны профильле комитет җитәкчесе Азат Хамаев җиткерде.

Бүген ТР Җир кодексына үзгәрешләр кертү турында закон проекты Дәүләт Советы утырышында беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде. Закон проекты санкцияләр басымы шартларында Татарстан Республикасы территориясендә инвестиция проектларын гамәлгә ашыруга  акча кертергә планлаштырган кече һәм урта эшкуарлыкка ярдәм итүгә юнәлдерелгән.

Бүген Дәүләт Советы утырышында җир асты байлыкларыннан файдалану өлкәсендәге аерым мәсьәләләрне җайга салу турында республика Законының 7 статьясына үзгәрешләр кертү хакында закон проекты беренче укылышта һәм тулаем кабул ителде.

Дәүләт Советының кырык җиденче утырышында парламентарийлар 2024 елга һәм 2025 һәм 2026 еллар план чорына гомуми кулланышта булган һәм түләүсез мәктәпкәчә, башлангыч гомуми, төп гомуми, урта гомуми белем алуга, шулай ук өстәмә белем алуга хокукларны гамәлгә ашыруның дәүләт гарантияләрен финанс белән тәэмин итү нормативларын раслау турында ике закон проектын кабул иттеләр. Бу мәсьәлә буенча мәгълүмат белән мәгариф һәм фән министры Илсур Һадиуллин чыгыш ясады.